Yazıcıoğlu suikast kurbanı mı?

Pazartesi 08.06.2009 12:51
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 12:57
ABONE OL
BBP'nin kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybetmesine neden olan helikopter kazasıyla ilgili 'suikast' iddiaları tartışılırken AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, SABAH'a önemli açıklamalarda bulundu.

Mahruki, kazanın meydana geldiği gün bölgedeki olumsuz hava koşullarını aktardı ve "Pilot bu hava koşullarında uçmamalıydı Pilot, mevcut şartları değerlendirirken ve rota planını yaparken yanlış inisiyatif kullanmış" dedi. Olayın siyasi yönünün giderek ön plana çıkarıldığı süreçte, facianın yaşandığı o günün profilini çizen Mahruki şunları söyledi :

ASKERİ HELİKOPTERLER UÇAMADI
:

Bu tür geniş alan arama gerektiren operasyonlarda en pratik ve hızlı yöntem havadan helikopterle arama yapmaktır. Nitekim bölgeye çok sayıda askeri helikopter de ulaştırıldı, ancak hava koşullarının uçuşa elverişli olmaması sebebiyle aramalara katılamadı. KARADAN ADIM ADIM: Helikopterler ve onların bir kaç saatte havadan görerek yapacakları ve sonuçlandırabileceği aramayı karadan adım adım arama ekipleri yapmak zorunda kaldı. Nerede olduğu belirsiz helikopter enkazının bulunması bu şartlar altında çok uzadı.

TALİHSİZLİK ELT CİNAZINDA:

Bu olaydaki en büyük talihsizlik ELT cihazının kırılmış olması. Bu nedenle bütün bu çalışma samanlıkta iğne aramaya dönüştü. Normal şartlarda helikopter kaza yaptığı zaman, darbe aldığı zaman, darbenin etkisiyle ELT cihazı aktif hale geliyor. Ancak burada hasar görmüş, kırılmış olduğu söyleniyor. Bütün bu arama çalışmasını zorlaştıran ana etken bu.

KUVVETLİ BİR HELİKOPTER DEĞİL:

Bence kazadaki en önemli hata pilotun hatası. Bana göre, pilotun o hava koşullarında ve o yükle uçmaması gerekirdi. Bu helikopter ayrıca kuvvetli bir helikopter de değildir. Pilot mevcut şartları değerlendirirken ve rota planını yaparken yanlış inisiyatif kullanmış. Uçağın kalkıp kalkamayacağına elbette ki pilotu karar verir ama, o yükle, o hava koşullarında bence uçmaması gerekirdi. ARAMA

ÇALIŞMALARI GECİKMEDİ:

Kazanın yaşandığı yer, kazanın oluş şekli, o günkü hava şartları, helikopterin yükü göz önüne alındığında, bu olayın ağırlıklı olarak pilotun hatasından kaynaklanan bir kaza olma olasılığı daha yüksek geliyor. Arama çalışmalarının geciktiğine katılmıyorum, sonuçta AKUT'un 3 - 4 bölgeden kaydırdığı ekiplerin ve diğer arama ekiplerinin o şartlar altında nasıl çalıştığını biliyorum.

CHP'li Tacidar Seyhan dedektif gibi iz sürdü

Yazıcıoğlu kazasında soru işaretleri var
Seyhan:

Helikopterdeki 'ELT' cihazı ruhsatlandırılmamış "Helikoptere sonradan monte edilmiş olabilir" CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopterin ' ELT' cihazının Telekomünikasyon kurumu'na ruhsatlandırılmadığını açıkladı. Seyhan'a göre, kaza sonrası çekilen fotoğraflarda görülen 'ELT' cihazı ise sonradan monte edilmiş olabilir. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasını araştıran Meclis Komisyonu'nun üyesi CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, 'ihmaller olabileceği' kuşkusuyla devletin resmi ve konuyla ilgili uzman kuruluşlardan bilgi ve belgeler topladı.

Seyhan, ELT cihazının helikoptere kaza sonrası monte edilmiş olabileceğini söyledi. Seyhan'a göre, kaza sonrası anteni kırıldığı söylenen ELT cihazı, helikoptere ait ELT cihazı arasında, modeli ve cinsi açısından farklı. İki pilot olması gerekiyor Kazanın peşine düşen gününün önemli bölümünü resmi ve konuyla ilgili uzman kuruluşlara yazışma yaparak ve belge toplayarak geçiren Seyhan, 25 Mart tarihinde meydana gelen kazada 'ihmaller' olduğunu söyledi.

Elindeki belgeleri SABAH'la paylaşan Seyhan, " Bu tip helikopterlerde iki pilotla uçmak gerekiyor. Bu yapılmamış. Pilotla ilgili sağlık kontrolü sorunu var. Kroner kalp yetmezliği olan bir pilot var karşımızda. Bu pilota uçma izni verilmiş" dedi. 'Allaha emanet mi uçuyoruz yoksa" diyen Seyhan, ABD Ulaştırma Bakanlığı Federal Havacılık Dairesi'nin mart ayında 7 kez bildiri yayınlayarak alınacak önlemleri sıraladığına dikkat çekti. Seyhan, bu helikopterle ilgili soru işaretlerinin bu nedenle artığını hatırlattı.

KUTU:

Pakdil: Daha erken bulunabilirdi Meclis Araştırma Komisyonu, önceki gün TBMM Başkanvekili ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi Nevzat Pakdil ile THY Teknik A.Ş Tasarım Müdürü Kemal Yıllıkçı'yı dinledi.

Pakdil, CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan'ın, " Arama kurtarma çalışmalarına kimle katıldı" sorusuna, " İlk gün dağ komandoları ve sivil savunma ekipleri katılmadı.

Birinci gün herkes oradaydı ama telekomünikasyonun işaret ettiği alana üç grup yollandı. Bunlar 20'şer kişilik gruplardı. Aramaya ise en fazla 27 kişi katıldı" dedi. Arama çalışmalarında koordinasyon sorununa dikkat çeken Pakdil, "İşin sahibi belli değildi. Koordinasyonun başında kim vardı belli değildi. Benim genel kanaatim daha kısa sürede sonuç alınabilirdi. Ve sonuçta köylülerin işaret ettiği yere çok geç ulaşıldı. Aynı gün çalışmalar koordineli yürütülseydi alan daraltılırdı."

THY temsilcisi: kara kutu ve ses kutusu olayı çözer THY Temsilcisi Kemal Yıllıkçı, 'kara kutu' ve 'ses kutu'sunun tarafına verilmesi halinde bunları çözecek programa sahip olduğunu ve kazanını nasıl olduğunu anlayacağını söyledi.

MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, "terör" boyutunun araştırılmasını istedi ve " Uçağa ateş açılıp açılmadığı da araştırılmalı. Ben, DHKP-C'nin hedefindeydim. Bana eylem koydular ve kaburgamı kırdılar. Yazıcıoğlu hangi örgütlerin hedefindeydi. Bu bir suikast olabilir" dedi