Nitelikli adam öldürmeyi oluşturan çok unsur var

Pazartesi 09.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal: "Ağırlaştırılmış hapis istendiğine göre, nitelikli adam öldürme kapsamında gördüler. Kan gütme ve töre saikiyle işlenmesi ağırlaştırıcı sebep. Bir kere nitelikli adam öldürme suçunun oluştuğunu ortaya koyacak çok unsur var. Tasarlayarak, çocuğa karşı işlenme var. Kan gütme var mı bilemiyorum ama tasarlanmış olması bile yeterli. Bunun karşılığı da ağırlaştırılmış müebbet hapis.

"AĞIR MÜEBBET"
Adam öldürme suçunun bir özelliği var kaç kişiye karşı işlenmişse o kadar adam öldürme suçu söz konusu olur. Eski kanunda hükmolunacak cezaların toplamı, süreli hapislerde 36 yılı geçemiyordu. Ama yeni kanunda her bir suçla ilgili ayrı ayrı mahkûmiyet verildiği gibi bu toparlanmıyor da. Her birinin infazı ayrı ayrı yapılıyor. O yüzden 36 kişi öldürülmüşse 36 kere ayrı adam öldürme suçu dolayısıyla ağırlaştırılmış hapis cezası söz konusu olacak. Hamile kadınla ilgili olarak da adam öldürme suçunun oluşması için kişinin bir şekilde anne vücudundan ayrılmış olması gerekiyor. Doğmuş olması gerekiyor. Ancak 82'nci maddeye göre kadının gebe olması suçu ağırlaştırıyor. Suçu müebbetten ağırlaştırılmış müebbete getiriyor."

CEZADA YAŞ
"Çocuk yaşta olanlarla ilgili de yaş önemli. Yeni kanunda ceza sorumluluğu yaşı 12'dir. 12 yaşından küçük çocuklara ancak tedbir uygulanabiliyor. Ama 12 yaşından sonra ceza sorumluluğu doğuyor. Orada da çeşitli kategoriler var. 12'yi doldurup da 15 yaşında yaptığı fiilin sonuçlarını idrak edebilme yeteneği varsa o zaman ağırlaştırılmış müebbet yerine 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi söz konusu. Ama 15-18 arasında ise o zaman ağırlaştırılmış müebbet yerine 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası veriliyor."