Yengeç'e takılan hâkim Korkut'a 11 ay hapis

Rüşvetle tahliye kararı verdiği iddia edilen hâkimi yargılayan Yargıtay, suçun teşebbüs aşamasında kaldığına hükmetti

Salı 09.06.2009
Son Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
İzmir'de geçen yıl başlatılan Yengeç operasyonlarında yakalanan 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Asım Korkut, yeğeni Mehmet Korkut ve avukat Ahmet Erpek, 11'er ay hapis cezalarına çarptırıldı. Hâkim ile avukatın cezaları ertelendi. Adalet Sarayı'nda geçen yıl bir grup hâkim ve avukata yönelik operasyon başlatılmıştı. Yaklaşık 1 yıl süren teknik takibin ardından dönemin Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla harekete geçen ekipler, cezaevinde bulunan Vedat Orhan Çelenk'ten tahliye olabilmesi için 350 bin lira rüşvet istendiği iddiası üzerine operasyonun düğmesine basmıştı. Çelenk'in tutuklu olduğu davaya bakan 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Asım Korkut'un yeğeni Mehmet Korkut ve Muğla Barosu'na kayıtlı avukat Ahmet Erpek, rüşvet parasıyla birlikte gözaltına alınmıştı. Bunun ardından Asım Korkut'la birlikte toplam 15 kişi daha yakalanmış, 9'u tutuklanmıştı. Yengeç-1 adı verilen bu operasyonda tutuklanan Asım Korkut ile onunla birlikte hareket eden yeğeni Mehmet Korkut ve avukat Ahmet Erpek'in dosyaları diğerlerinden ayrılarak haklarında Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde dava açılmıştı. Olayın ardından emekliliğini isteyen hâkim Korkut, savunmasında olayların komplo olduğunu, kimseden rüşvet istemediğini ve almadığını söyleyerek suçlamaları reddetti. Avukat Erpek ise parayı ihtiyacı olduğu için aldığını, ancak tahliye için kimseyle görüşme ve anlaşma yapmadığını savundu.

TAHLİYE OLMUŞTU

Yargıtay Ceza Dairesi de davanın geçen cuma günü görülen son duruşmasında karar verdi. Daire, 12'şer yıl hapisleri istenen üç sanığı önce 'Rüşvet almak' suçundan 4'er yıl hapse çarptırdı. Ancak suçun teşebbüs aşamasında kaldığına hükmeden Daire, cezaları önce 1'er yıla, ardından da sanıkların duruşmalardaki iyi halini gözönüne alarak 11'er aya indirdi. 8 ay tutuklu kaldıktan sonra geçtiğimiz ay tahliye edilen sanıklardan hâkim Korkut ve avukat Erpek'in cezası ertelenirken, daha önceden sabıkası bulunan marketçi Mehmet Korkut'un cezasının tamamlamasına karar verildi.

40 SANIKLI DİĞER DAVA DA SÜRÜYOR
Yargı içindeki ilginç operasyon, çete lideri olduğu iddiasıyla 101 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanan Vedat Orhan Çelenk'in, savcı Murat Gök'e yazdığı bir ihbar mektubuyla başladı. Aynı operasyonda yakalanan diğer sanıkların yargılaması ise devam ediyor. 14 avukat ve bir emekli hâkimin bulunduğu 40 sanık İzmir'de ağır ceza mahkemesinde yargılanıyor.