Türkiye'ye 'Kadını korumadın' cezası

Diyarbakırlı Nahide evliliği boyunca eşinden şiddet gördü. Eşi annesini bile öldürdü. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, savcılığın Nahide'yi korumadığına hükmederek, Türkiye'ye 80 bin TL ceza verdi

Salı 10.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009
ABONE OL
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) aile içi şiddet konusunda açılan ilk davayı sonuçlandırdı. Mahkeme Türkiye'nin, şiddet gören bir kadını, savcılığa başvurduğu halde, kocasından koruyamayarak ayrımcılık yaptığına hükmetti. Bu yüzden Türkiye, Diyarbakırlı Nahide Opuz'a 36 bin 500 euro yani yaklaşık 80 bin TL ödemeye mahkûm edildi. Bu kararla Avrupa'da ilk defa bir devlet, AİHM önünde kadın vatandaşlarına ayrımcılıktan hüküm giydi. Nahide Opuz (Akgün) 1990'da Hüseyin Opuz ile imam nikâhıyla yaşamaya başladı. Çiftin, bu birliktelikten şu anda 15, 16 ve 17 yaşlarında olan 3 çocukları dünyaya geldi. Resmi nikâh ise 1995'te kıyıldı. Ancak, Nahide Opuz, 11 Nisan 1996'da eşi Hüseyin Opuz tarafından ölüm tehlikesi bulunacak şekilde dövüldü. Hastaneye kaldırılan genç kadın, şikâyetçi olunca eşi tutuklandı. Ancak, kısa bir süre sonra, tahliye edildi. Nahide Opuz'un 1990'dan itibaren eşinden 36 kez şikâyetçi olduğu mahkeme kayıtlarına da yansıdı.

'CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK'
Nahide Opuz, yaşadıklarına dayanamayarak boşanma davası açmaya karar verdi. Bunun için de mal tespiti istemiyle mahkemeye başvurdu. Ancak, bu duruma öfkelenen Opuz, annesinin yanına giden eşi ile kayınvalidesini ölümle tehdit etti. 2 Nisan 1998 tarihinde tekrar savcılığa başvuran Nahide, şikâyetçi oldu ve can güvenliklerinin sağlanmasını istedi. Hüseyin Opuz ile yakını Abdullah Opuz hakkında 'Şartlı tehdit' gerekçesiyle kamu davası açıldı. Ancak genç kadın ile annesine koruma uygulanmadı. Hüseyin Opuz, 29 Ekim 2001 tarihinde eve geç gelen eşini bıçakla yaraladı. Hayati tehlike atlatan genç kadını yaralayan Hüseyin Opuz ise tutuklandı. Koca, yargılama sonucu 839 bin TL para cezasına çarptırılarak serbest bırakıldı. Hüseyin Opuz, 11 Mart 2002'de İzmir'e yerleşmeye karar veren kayınvalidesinin eşyalarını yüklediği kamyonetinin önünü kesti. Opuz, şoförün yanında oturan kayınvalidesine kurşun yağdırdı. Saldırı sonucu Minteha Beybur öldü, Opuz ise yakalanarak cezaevine konuldu.

AİHM TÜRKİYE'Yİ MAHKÛM ETTİ

Nahide Opuz'un yaşadığı tüm davaları takip eden ve kadın hakları konusunda uzman avukat çift, 2002'de AİHM'ye başvurdu. Nahide Opuz da boşanarak hayata Nahide Akgün olarak devam etti. Yedi yıl sonra AİHM, tarihinde ilk kez bir devleti aile içi şiddet konusunda mahkûm etti. Mahkeme, Türkiye'nin şiddet gören bir kadını, savcılığa başvurduğu halde, kocasından koruyamayarak ayrımcılık yaptığına hükmetti. Türkiye, Nahide Opuz'a 36 bin 500 euro (80 bin TL) ödemeye mahkûm edildi. AİHM, Opuz davasında karar alırken Avusturya'daki Fatma Yıldırım davasına atıfta bulundu. 2003'te eşi tarafından öldürülen Fatma Yıldırım, iki kez şidette maruz kaldığını söyleyerek eşinin tutuklanmasını istemiş ancak Viyana Savcılığı'nca reddedilmişti. 2008'de cezaevinden çıkan Hüseyin Opuz'un Nahide'yi bulmak için arayışta olduğunu belirten avukatları, "Müvekkilim bizim bildiğimiz bir adreste. Can güvenliği endişesi taşıyor. Eşi, hâlâ onu arıyormuş. 'Bulduğumda ne yapacağımı biliyorum' diyormuş" dedi. Avukatları aracılığı ile görüştüğümüz Nahide Akgün, "Mutlu olmak için evlendim. Bu davayı kazanmış olmak benim için çok önemli değil. Olayın ekonomik yönünü düşünmüyorum. Aksine yaşananları talihsizlik olarak görüyorum. Bu davayı kazanmamın kadın haklarına katkısı olursa çok sevinirim" dedi.

'Tahrik var' denerek 6 yıl hapis yatıp çıktı
HÜSEYİN Opuz'un kayınvalidesini öldürülmesiyle ilgili dava 2002'de açıldı. Diyarbakır'da görülen cinayet davası 3 kez Yargıtay'a geldi. İlkinde usulden, ikincisinde Yeni TCK yürürlüğe girdiğinden, üçüncüsünde de sanığın avukatının duruşmada bulunmamasından dolayı bozuldu. Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi son kararında, Hüseyin Opuz'un duruşmalarda Minteha Beybur'un fuhuş yaptığı, kızını da bu yola sürüklediği yolundaki iddialarını dikkate aldı ve "cinayeti tahrik sonucu işlediği" gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasını 15 yıl hapis cezasına indirdi. Mahkeme, Opuz'un 6 yıl tutuklu kalmasını dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Mahkeme bu iddiaları ve bu nedenle karşılıklı kavgalarda söylenenleri dikkate alarak ömür boyu olan hapis cezasını 15 yıla indirdi.