Zehirli denizanası alarmı

Çarşamba 10.06.2009 14:09
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009 14:59
ABONE OL
Marmara Denizi'nin bazı sahilleri, son olarak da Gelibolu'da ortaya çıkan zehirli deniz anaları, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı Mürefte beldesi sahillerinde görüldü.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alparslan, Mürefte sahillerinde görülen deniz analarının, bilinenlerden çok farklı ve büyük olduğunu belirtti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bunların genellikle kahverengi ve uzunluğu 2.5 metreyi bulan ''chrysaora mediterranea'' türü zehirli deniz anası olduğunu ifade eden Alparslan, deniz analarının özellikle hipertansiyon hastalarını tehdit ettiğini söyledi.

Bu türün oldukça zehirli olduğunu bildiren Prof. Dr. Alparslan, şöyle devam etti:''Özellikle bahar aylarından başlayıp yaz periyodunu izleyerek eylüle kadar bu türün geçişi devam ediyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kahverengi ve mor renklerdeki bu türün vücudumuzun herhangi bir yeriyle temas etmemesidir. Bir şekilde ölüsüyle bile temas edildiğinde, bölgenin sirke veya amonyakla temizlenmesi gerekir. Vücudun deniz anasıyla temas eden bölgesi, kesinlikle tatlı suyla yıkanmamalıdır. Tatlı suyla yıkanırsa, knidoblast dediğimiz zehirli hücrenin kapsülleri patlar, daha fazla zehrin vücuda yayılmasına neden olur. Her durumda kişi gerekli müdahale için en yakın sağlık merkezine gitmeli, kendi yaptığı tedaviyle yetinmemelidir.''

Bu türün yanı sıra ''maviş'' diye adlandırılan, şirin görünümlü ''rhizostuma pulmo''nun da oldukça tehlikeli bir deniz anası olduğunu anlatan Alparslan, vatandaşların mavi renkteki bu deniz anasına karşı da dikkatli olmaları, ölü deniz analarının organizmasında zehrin etkisinin sürdüğünü unutmamaları gerektiğini kaydetti.

Öte yandan, Mürefte sahillerinde çeşitli renklerdeki deniz analarını gören vatandaşlar, şaşkınlık yaşadı.