Hükümetin ilk adımı: Madımak Müzesi

Çelik, Alevi derneklerinin Madımak Oteli'nin müze yapılmasını istediğini belirterek "Konu rafta tutulmamalı. Başbakan ile görüşüp bu sorunu aşacağız" dedi

Perşembe 11.06.2009
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009
ABONE OL
Madımak Oteli katliamının yıldönümü olan 2 Temmuz'a sayılı günler kalırken, bir süredir Alevi açılımı üzerinde çalışan hükümetten ilk adım geldi. Devlet Bakanı Faruk Çelik, Alevi derneklerinin ittifakla Madımak Oteli'nin müze yapılmasını istediğini belirterek, "Konu rafta tutulmamalı. Başbakan ile görüşüp sorunu aşacağız" dedi. Çelik, üstü kapalı 2 Temmuz'dan önce bu sorunun çözülmesini sağlamaya çalışacakları mesajı verdi. Cemevleri'nin elektrik ve su masraflarının bütçeden karşılanmasına ilişkin taleplerine de değinen Çelik, buna sıcak bakmadığını ima etti. Çelik, camilerin elektrik ve su masraflarının devlet tarafından ödendiğine ilişkin kamuoyunda yanlış bir anlama bulunduğuna dikkat çekerek, "Diyanet İşleri Başkanlığı camilerin elektrik ve su paralarını ödeme konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu paraların büyük bölümünü de ödemiyor zaten" dedi.

MÜFREDAT MASADA
Çelik, okullarda gösterilen din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin müfredatlarında Aleviliğe ilişkin bölümlerin de yer almasının istendiğini hatırlatarak, "Alevi derneklerinin, müfredatta Aleviliğinde yer alması yönünde talepleri var. Bunlar mesafe alınacak konular. Bundan sonraki Muharrem ayında TRT'den daha kapsamlı yayınlar yapılabilir" dedi.

16 YIL SONRA BOŞALTILDI

2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin kuşatılıp yakılmasıyla sonuçlanan olay sonrasında 33 kişi hayatını kaybetmişti. Olaydan bir süre sonra Madımak Oteli'nin müze olmasına ilişkin görüşler ortaya atılmıştı. Aradan 16 yıl geçtikten sonra Ocak 2009'da otelin altındaki kebapçı taşınmış ve bu yerin Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİM) tarafından işletilmesi kararlaştırılmıştı.