Kazayla ilgili yeni iddialar

Perşembe 11.06.2009 15:16
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 15:20
ABONE OL
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu ve arkadaşımız İsmail Güneş'in de aralarında bulunduğu 6 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasını araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Best Havayolları Kaptan Pilotu Fevzi Altunbulak, işsizlik korkusu yaşayan pilotların olmayacak hava koşullarında uçmaya zorlandıklarını söyledi. Altunbulak, "Pilotun o koşullarda görerek uçması mümkün değildi, kaza kaçınılmazdı" dedi.

BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası ve kurtarma çalışmalarının tüm yönleriyle araştırılarak benzer durumların bir daha yaşanmaması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Salı günü yaptığı toplantıda Best Havayolları Kaptan Pilotu Fevzi Altunbulak'tan teknik bilgi aldı. Alınan bilgiye göre Altunbulak, Türkiye'de pilotların işsizlik korkusu yaşadıklarını belirterek, bu nedenle olmayacak hava koşullarında uçmaya zorlandıklarını ifade etti. Uçaklarda yaşanan gerçek arızaların kayıtlara geçirilmediğini öne süren Altunbulak, Isparta'da düşen uçağın 60-70 kez arıza yaptığı bilgisinin kayıtlarda yer almadığını söyledi. Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kazanın hava koşullarından kaynaklandığını savunan Altunbulak, pilotların ancak görerek uçabileceklerine işaret ederek, "O koşullarda görerek uçması imkansız. Kazanın yaşanması kaçınılmazdı" diye konuştu.

Özel şirketlerin bu tür olumsuz koşullarda bile pilotların uçması için baskı yaptığını iddia eden Altunbulak, işsizlik korkusu yüzünden pilotların uçmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Altunbulak, bu tür kazalarda görev yapmak üzere kurulan bir arama kurtarma birimi bulunmadığını kaydederek, kağıt üzerinde 2001 yılında kurulan teşkilata kadro verilmediğini ve bu yüzden de ekiplerin oluşturulamadığını belirtti. Dağda değil, havaalanında da bir kaza yaşansa buna ancak itfaiye ekiplerinin müdahale edeceğini anlatan Altunbulak, arama kurtarma konusunda uzmanlaşmış bir ekip kurulmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bu tür kazalarda AKUT'tan ve TSK'dan yardım istendiğine işaret eden Altunbulak, kazanın ardından helikopterlerin bölgede arama yaptığı haberlerinin doğru olmadığını öne sürdü. Altunbulak, o koşullarda helikopterin havadan aranmasının mümkün olmadığını belirtti. Bu arada bazı komisyon üyeleri, verilen teknik bilgilerin ardından uçak korkularının arttığından yakındı. Bugün kazanın olduğu bölgede inceleme yapacak olan heyette yer alan CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, "Bundan sonra uçmamak lazım" diyerek, daha fazla para kazanmak için insan hayatının tehlikeye atılamayacağını söyledi. Heyetin kaza bölgesine yürüyerek mi yoksa helikopterle mi çıkacağı da tartışma konusu oldu.