İspanya'da öğrendi

İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah, Osmaniye Valiliği'ne atandığını İspanya'da öğrendi. Cerrah, Sinagog bombalamaları ve Hrant Dink cinayeti sırasında da yurtdışındaydı

Cumartesi 13.06.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009
ABONE OL
Daha önce yurtdışı gezisine çıktığında Sinagog bombalamaları ve Hrant Dink cinayeti gerçekleşen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bu kez İspanya'da iken Osmaniye Valisi oldu. Sivas Emniyet Müdürlüğü'nden İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine 2003 yılının Mart ayında atanan Celalettin Cerrah, Valiler Kararnamesi ile tekrar il değiştiriyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 7'nci yılına girerek rekora imza atan Cerrah, Osmaniye'ye vali atandığı haberini İspanya'da aldı. Yaklaşık 3 ay önce Avrupa Üniversitesi tarafından verilen fahri doktora ünvanını almak üzere İspanya'da bulunan Cerrah'ın her yurt gezisinde bir olayın olması ise dikkat çekti. 2003 yılında El-Kaide örgütü tarafından İstanbul'da düzenlenen Sinagog saldırılarında yurtdışında bulunan Cerrah, 2007 yılında Hrant Dink'in öldürülmesi olayında da yurtdışı gezisindeydi. Rekortmen emniyet müdürü söylediği sözlerle de her zaman tartışıldı. Cerrah, Dink suikastından 5 gün sonra yaptığı açıklamalarda "Milliyetçi reflekslerle işlenmiş bir cinayet" diyerek, kamuoyu tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Cerrah'ın, 2006 yılındaki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, örgüt pankartı açan bir grup üniversite öğrencisinin vatandaşlar tarafından linç edilmek istenmesi olayında da, "Vatandaşlar haklı tepkilerini kullandılar" yorumunda bulunması büyük tartışmalara yol açmıştı. İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun veliahtı olarak bilinen Bayram Ali Çoşkun isimli hocayı vaaz verirken bıçaklayarak öldüren saldırganın, cami cemaati tarafından linç edilerek öldürülmesi olayının ardından, "Saldırgan başını minbere vurarak kendini öldürmüştür" şeklindeki açıklamaları da gündeme oturmuştu.

'GAZCI KARDEŞ' YEMEK ODASINDA
Cerrah 2008 1 Mayıs'ında polisin çok sayıda gaz bombası kullanması nedeniyle de İstanbul Valisi Muammer Güler ile birlikte SABAH gazetesine "Gazcı kardeşler" olarak manşet olmuştu. Cerrah'ın bu haberi çerçeveletip, makamında yemek yediği odaya astığı biliniyor. Cerrah, 2006 yılında Beyoğlu Emniyet Müdürü Ali Gedik'i yardımcılığına getirip, Organize, Mali, Narkotik, Bilişim gibi hassas şubeleri kendisine bağlayarak tartışmalara yol açmıştı. Cerrah'ın ses getiren son icraatı, kepsiz yakaladığı biri kadın 5 polis memurundan 'selam mangası' kurması ve her emniyete giriş-çıkışında selam durdurması olmuştu.