Beş günde dört kent

Pazar 14.06.2009 16:42
Güncelleme: Pazar 14.06.2009 16:42
ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 15-19 Haziran günlerinde sırasıyla Lüksemburg, Berlin, New York ve Moskova'yı ziyaret edecek. Davutoğlu, 18 Haziran'da BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenecek Irak konulu toplantısına başkanlık edecek.

Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu'daki jeopolitik gelişmeleri ele almak üzere 15 Haziran'da Lüksemburg'da İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile Uluslar arası Barış Enstitüsü Başkanı Terje Roed Larssen'in evsahipliğinde bir çalışma yemeğine katılacak.

Lüksemburg'un ardından Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in daveti üzerine Berlin'e geçecek olan Davutoğlu, burada Alman mevikaşı ile ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel ve uluslar arası konular ele alacak. Görüşmede Almanya tarafından hizmet veren Türk vatandaşlarına sağlanan vize muafiyetinin uygulaması ile ilgili sorunların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Berlin'de Türk toplumunun ve çatı kuruluşlarının temsicileriyle bir araya gelecek olan Davutoğlu, Almanya'da görev yapan Türk Başkonsolosları ile bir toplantı yapacak ve önde gelen düşünce kuruluşlarından Körber Vakfı'nda bir konferans verecek.

IRAK TOPLANTISINA BAŞKANLIK EDECEK

Ahmet Davutoğlu, daha sonra gideceği New York'ta 18 Haziran'da yapılacak olan Irak konulu BM Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık edecek. 1 Ocak itibariyle BMGK geçici üyeliğini sürdüren Türkiye, Haziran ayında Konsey başkanlığını da yürütüyor.

New York'un ardından Davutoğlu, gezisinin son duracağı Moskova'ya giderek Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmelerde bulunacak. İkili ilişkiler, bölgesel ve uluslar arası konuların da ele alınacağı görüşmelerin Başbakan Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinin öncesi gerçekleşeceğine dikkat çekiliyor.