Aydın'ın olağanüstü kongre talebine ret

Pazartesi 15.06.2009 18:07
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009 18:08
ABONE OL
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Koray Aydın tarafından toplanan imzalarla olağanüstü kongre talep edilmesine yanıt verdi. Talebin incelendiğini belirten Paçacı, olağanüstü kongreye gerek olmadığını ifade etti. Delege olmadan imza atanlar ile imzaya teşvik edenler hakkında da suç duyurusunda bulunulacak. ANKARA / MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, eski bakan Koray Aydın tarafından toplanılan imzalarla talep edilen olağanüstü kongreye gerek olmadığını ifade etti.

Yazılı bir açıklama yapan Paçacı, 29 Mayıs'ta 253 imzanın avukat Bülent Hayri Acar tarafından Genel Merkez'e teslim edildiğini hatırlattı. Olağanüstü kongre talebinin Başkanlık Divanı tarafından görüşüldüğünü, Siyasi Partiler mevzuatı ve parti tüzüğü açısından incelendiğini belirten Paçacı, şunları ifade etti:

"Başvurunun incelenmesi için bir komisyon oluşturulmuştur. Komisyonun yaptığı çalışmalar neticesinde büyük kongrenin olağanüstü toplanmasını zorunlu kılacak herhangi bir boşalmanın sözkonusu olmadığı tespit edilmiştir. MYK'nın 18 Nisan'da almış olduğu Olağan kongre sürecinin başlamış, talepte bulunan kişiler içinde, istifa ihraç, birden fazla partiye olmak gibi parti üyeliklerine son verilme sebepleri nedeniyle talep yeter sayısına ulaşılamamıştır. Bu nedenlerle olağanüstü kongrenin toplanmasına gerek olmadığına karar verilmiştir." Bazı imzacılar için suç duyurusu Paçacı, delege sıfatı olmadığı halde, olağanüstü kongre talebi için imza atan, kamuoyunu yanıltan kişiler ile, bu kişileri imza atmaya sevk ederek "suç işlettirenler" hakkında da cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.