13'lük sanık müebbet hapisle yargılanacak

K.T., amcasının katil sanıklarından birini intikam uğruna öldürmekle suçlanıyor. Çocuk,12 yaşı doldurduğu için müebbetle dava açıldı

Salı 16.06.2009
Güncelleme: Salı 16.06.2009
ABONE OL
Adana'da tarladaki buğdayın haciz edilmesi yüzünden çıkan kavgada öldürülen amcasının katil sanıklarından birini 3 gün takip ederek kurşunlayan 13 yaşındaki K.T. hakkında "Kan gütme saikıyla adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Tutuklu sanık önümüzdeki günlerde Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak. Olay 24 Mayıs 2008 tarihinde Yüreğir ilçesi Zağarlı köyünde başladı. Buğday tarlasındaki haciz sırasında çıkan kavgada N. T. bıçaklanarak öldürüldü. Olaydan sonra Mehmet Ekerer ve oğlu Hüseyin Ekerer yakalandı. Bir hafta sonra da İbrahim T., akrabası N.T.'nin ölümünden sorumlu tuttuğu ve olayın ardından tarladaki buğday için yediemin olarak tayin edilen bekçi Ali Yücel'i otomobilin içinde kurşun yağmuruna tuttu. Olayda Ali Yüce ile aynı araçta bulunan Beşir Adıyüce hayatını kaybetti.

ÖLDÜRÜLEN 4'ÜNCÜ KİŞİ
Peşpeşe iki saldırının sanıkları Hüseyin ve babası Mehmet Ekerer Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi, İbrahim T. de Adana 1. Ağır Ceza Mahkemeleri'nde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlandı. Duruşmalarda baba Ekerer tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Öldürülen N.T.'nin yeğeni K.T., bu duruşmalarda mahkemede gördüğü 62 yaşındaki Mehmet Ekerer'i, 20 Nisan 2009 günü otomobilinin içinde 7 kurşunla öldürdü. Nüfus kayıtlarında 13 yaşında gözüken K.T.'nin cezai ehliyetinin olup olmadığının belirlenmesi için gerekli incelemeler yapıldıktan sonra iddianame hazırlandı. İddianamede, sanık çocuğun, işlediği suçun anlam ve sonuçlarını kavrayabilme yeteneğine sahip olduğu, kemik yaşı ile nüfusa kayıtlı olduğu yaşın uyumlu olduğu belirtildi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, sanığın yaşının küçük olmasından dolayı indirim maddelerinin uygulanması talep edildi. K.T., nöbetçi mahkemede verdiği ifadede, kendisini kimsenin azmettirmediğini söyleyerek, "Üç gün takip ettim. 4'üncü gün ölen amcamın silahı ile aracının içinde kurşun yağmuruna tutarak öldürdüm. Amcamı öldürdükleri için intikam aldım" demişti.