Genelkurmay Karargâhı'nda süper denetim

Salı 17.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009
ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığı, "Hükümet, AK Parti ve Gülen cemaatine karşı eylem planı"nı içeren belgenin "gerçek olup olmadığına" ilişkin çalışmasını sürdürüyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenilen belge iki koldan denetime tabi tutulacak. Belgeleri inceleyecek 3 kişilik teknik ekip oluşturuldu. Belge, Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından "teknik" ve "hukuki" açıdan incelenecek.

İMZALARA İNCELEME
SABAH'ın ulaştığı bilgilere göre, Genelkurmay Askeri Savcılığı talimatıyla gerçekleştirilecek inceleme iki aşamada yapılacak. İlk olarak belgenin yazım tekniği tespit edilecek, ikinci aşamada ise belgenin karargâha ait bir bilgisayardan çıkıp çıkmadığı araştırılacak. Üçüncü aşamada da, belgeyi hazırladığı ileri sürülen Deniz Kıdemli Kurmay Albay Dursun Çiçek'e ait imza örnekleri alınacak ve belgedeki imza ile karşılaştırılacak. Hafta sonunda belgenin çıktığı ileri sürülen Genelkurmay Harekât Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi 3. Destek Şube Müdürlüğü'ndeki bilgisayarlarda inceleme yapılmıştı. Boşluk bırakmamak için bilgisayarların ikinci kez elden geçirildiği belirtildi.

BAŞBUĞ'A BİLGİ
"Belge" incelemesi çerçevesinde Genelkurmay Karargâhı'ndaki idari çalışmaları Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız yürütüyor. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak da olası gelişmelere karşı karargâhtan ayrılmayarak, bugün KKTC'de gerçekleştirilecek Caner Gönyeli Arama ve Kurtarma Tatbikatı'na katılmadı. Ankara'dan dün ayrılan ve cumartesi gününe kadar Makedonya ve Arnavutluk'ta olacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ise gelişmeler hakkında sürekli bilgilendirileceği belirtildi.