İzmir'de operasyon

Çarşamba 17.06.2009 11:32
ABONE OL
İzmir'de, 20 gün önce düzenlenen operasyonda ''terör örgütünün amacına yönelik çalışma yaptıkları'' gerekçesiyle yakalanan, serbest kalmalarının ardından savcının itirazı üzerine dün gece yeniden gözaltına alınan 7 kişi, adliyeye getirildi.

Alınan bilgiye göre, İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri tarafından dün gece gerçekleştirilen operasyonda, hakkında ''yakalama'' kararı çıkarılan 8 zanlıdan 7'si gözaltına alındı.

Zanlılardan KESK Merkez Yürütme Kurulu Üyesi S.M, Eğitim-Sen Kadın Kolları Sekreteri G.İ. ile M.Ç'nin, operasyon kapsamında daha önce tutuklanan arkadaşlarını ziyaret için gittikleri Bergama Cezaevi'nin çıkışında gözaltına alındıkları öğrenildi.

Adliyeye getirilen ''yaşasın sendikal mücadelemiz'' diye bağıran S.M, G.İ, M.Ç, M.Ş, S.D, A.D. ve A.A, herhangi bir suçlarının bulunmadığını iddia etti.

Operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan 1 kişinin daha arandığı bildirildi.

OLAY

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na 6 ay önce gelen ihbarda, jandarmanın sorumluluk alanındaki bir bölgede bulunan ilköğretim okulunun öğretmenlerinin terör örgütü PKK'nın amaç ve stratejileri doğrultusunda çalışma yaptıkları ileri sürülmüştü.

Teknik izleme ve istihbarat çalışmasının ardından düzenlenen operasyonlarda, İzmir'de 28, Ankara'da 3, İstanbul, Manisa ve Van'da 1'er kişi olmak üzere çoğu öğretmen 34 kişi gözaltına alınmıştı.
Adliyeye sevk edilen 28 zanlıdan 14'ü tutuklanmış, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın ''serbest bırakılmalara itirazı''üzerine 8 kişi hakkında yakalama kararı çıkmıştı.