Kürtçe karşılanan ABD elçisi, Türkçe konuştu

ABD Büyükelçisi Jeffrey, dün Diyarbakır'da temaslarda bulundu. Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Kürtçe kullanarak karşıladığı Büyükelçi Jeffrey, görüşmede Türkçe konuşmayı tercih etti

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
ABD'nin Türkiye Büyükelçisi James F. Jeffrey, ve Adana Konsolosu Eric F. Green, Kürt sorununun çözümünün gündemde olduğu bir dönemde Diyarbakır'ı ziyaret etti. İl Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile basına kapalı olarak 1 saat görüşen ABD Büyükelçisi, ardından DTP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile biraraya geldi. Belediye Başkanı Baydemir'in Kürtçe "Ser seran, ser çavan hati" (Baş göz üzerine geldin) diyerek karşıladığı F. Jeffrey, görüşmede Türkçe konuştu. Diyarbakır'ın 7 bin yıllık tarihe sahip olduğunu ifade eden Baydemir, "Bünyesinde çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir geleneği hep barındırdı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizi turizm, ticaret sanat, bir kültür kenti haline getirmeyi arzuluyoruz. Diyalog, ortak akıl, ve samimiyetle aşılmayacak hiçbir sorunun olmayacağına inanıyoruz" dedi. Büyükelçi James F.Jeffrey ise 25 yıl önce Diyarbakır'a geldiğini ve kentin çok değiştiğini belirtti. Bölgenin dünya için önemli olduğunu vurgulayan ABD Büyükelçisi şöyle konuştu: "Irak'ta daha iyi bir dönem başladı. Irak ile Türkiye arasında ticaret ve yatırım imkânları bulunuyor. Bu da Güneydoğu'yu olumlu etkileyebilir."

İKTİSADİ EYLEM LAZIM
ABD Büyükelçisi, konuşmasının bir bölümünde ise "Sayın Obama'nın Ankara Parlamentosu'nda dediği gibi, biz her türlü teröre karşı çıkıyoruz. Fakat askeri tedbirler, güvenlik eylemleri yeterli değil. Aynı zamanda iktisadi, siyasi başka eylemler lazım. Kalkınma son derece önemli. Bölgenizde terör var ama istikrar da var. Bu da önemli" diye konuştu. Görüşmenin sonunda Baydemir, Büyükelçi F.Jeffrey'e çiçek ve göç mağduru kızların Yaşam Atölyesi'nde işledikleri seramikten yapılan kentin amblemi iki başlı kartal figürünü hediye etti. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ansarioğlu ve bölgedeki işadamları derneklerinin başkanlarıyla öğle yemeği yiyen Jeffrey, KA-MER'i (Kadın Merkezi) de ziyaret etti.