'Albay askeri savcılığa farklı imza verdi' iddiası

Albay Çiçek'in özel işlemlerinde kullandığı imzalar ile 'İrtica ile mücadele planı'nın altındaki imzanın aynı olduğu, ancak askeri savcılığa farklı imza verdiği öne sürüldü

Cuma 19.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
Genelkurmay Harekât Başkanlığı bünyesindeki bir birimde hazırlandığı, hükümete yönelik planlar içerdiği ileri sürülen "İrtica ile Mücadele Planı"nın altında imzası olduğu iddia edilen Deniz Kurmay Kıdemli Albay Dursun Çiçek'in askeri savcılığa verdiği ifade, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştırıldı. Albay Çiçek'in Genelkurmay Askeri Savcılığı'nca alınan ve özel bir kuryeyle İstanbul'a getirilen 3 sayfalık ifadesi, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar tarafından incelemeye alındı. İfadenin her sayfasının altında albay Dursun Çiçek'in imzası da yer aldı. Ayrıca askeri savcının boş bir kartona aldığı imza örnekleri de Ergenekon savcılarına iletildi.

ÇİÇEK: BEN HAZIRLAMADIM
İlk incelemelerde planın altında yer alan imza ile askeri savcılıktan gelen ifade tutanağındaki imzaların benzemediği iddia edildi. Ancak albay Dursun Çiçek'in ev alım satım, ehliyet, nikâh defteri ve banka dekontu gibi pek çok belgede bulunan imzalarıyla, "İrtica ile Mücadele Planı"nın altındaki imzaların birbirine çok benzediği ileri sürüldü. Albay Çiçek'in son ifade tutanağındaki imzası ile planın altındaki ve diğer belgelerdeki tüm imzalar, incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu Grafoloji Merkezi'ne gönderilecek. Bu arada Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın, albay Çiçek'e belgenin bir örneğini gösterdiği Çiçek'in de "Belgeyi ben hazırlamadım. Emir komuta zinciri altında hiç kimse bana böyle bir belge hazırlatmadı. İlk kez burada görüyorum. Altındaki imza da bana ait değildir" dediği ileri sürüldü.

ERDOĞAN-MİT MÜSTEŞARI GÖRÜŞTÜ

Bu arada sahte mi gerçek mi olduğu tartışılan tartışılan belgeye ilişkin Ankara'daki hareketlilik sürüyor. Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve MİT Müsteşarı Emre Taner'in önceki gün Başbakanlık'a gelmesinin ardından, dün de Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Emre Taner'le haftalık olağan görüşmesini yaptı. Başbakan Erdoğan, Taner'den önce İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile görüştü. Bu arada Başbakanlık ile Genelkurmay arasında, soruşturmaya ilişkin bilgilendirme mekanizmasının karşılıklı olarak işletildiği belirtildi. "İrticayla Mücadele Eylem Planı"nın basına yansımasının ardından Başbakan Erdoğan da Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile salı günü bir araya gelmişti.