Vali Güler için kesin konuştu

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul Valisi Muammer Güler'in görev yerinin değiştirilmesi ile ilgili iddiaları yalanladı.

Cuma 19.06.2009 19:30
Güncelleme: Cuma 19.06.2009 20:08
ABONE OL
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı iddia edilen belge ile ilgili, "Bu konuda bir şey söylememe gerek yok. Her şey ortalıkta" dedi. Cerrah'ın vali olarak atanmasını değerlendiren Atalay, "İstanbul'a verdiğimiz önemin bir göstergesidir. İstanbul'u çok seven bir Başbakan'ın kabinesinin bir kararnamesi olarak da değerlendirebilirsiniz.'' ifadelerini kullandı.

Bakan Atalay, İstanbul Valisi Muammer Güler ile birlikte İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geldi. Pasaport Şube Müdürlüğü'nün yeniden düzenlenen kısımlarını gezen Atalay, pasaport kayıt defterini inceledi. Defteri imzaladıktan sonra bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Atalay, yeni bir valiler kararnamesi çıkaracakları yönünde basında çıkan haberleri yalanladı. Atalay, "Bu konuda bir çalışmamız yok. Önümüzde sadece kaymakamlarla ilgili olan 500 kişilik kararname var. Onu da 15 Temmuz'a kadar çıkarmış olacağız" dedi.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın Osmaniye'ye vali olarak atanmasını değerlendiren Bakan Atalay, ''Celalettin bey artık vali statüsünde. Osmaniye ilimizin valisi oldu. Bu aynı zamanda İstanbul'a verilen bir değerdir. Normal diğer illerde olan yaygın bir uygulama değildir. İstanbul'a verdiğimiz önemin de bir göstergesidir. İstanbullu bir Başbakan'ın ve İstanbul'u çok seven bir Başbakan'ın kabinesinin bir kararnamesi olarak da değerlendirebilirsiniz.'' dedi.

Bakan Atalay kendisine bağlı genel müdürlükler ve daire başkanlıklarına atamalar yaptıklarını hatırlatarak, "Bugün kararnamemizi sevk ettik. Bazı arkadaşlarımızı yurt dışına gönderiyoruz. Güvenlik müşavirliğimiz var, yeni kadrolar aldık. Güvenlikle ilgili işbirliğimizin yoğun olduğu ülkelere öncelik verdik. Oralara atamalar yaptık. Özellikle uyuşturucuyla mücadele, insan kaçakçılığı gibi uluslararası sınır ötesi suçlar konusunda öncelikle komşu ülkeler ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere oralarda güvenlik müşavirliğimizin olması iyi olacak. Çünkü, o ülkelerin çoğunun Ankara'da büyükelçiliklerde müşavirliği vardı. Onu da ilk defa biraz daha planlı olarak başlatmış olduk. Şu anda bakanlığımızın 19 kişilik yurt dışı güvenlik müşavirliği kadrosu var.'' ifadelerini kullandı. Pasaport Şube'deki incelemelerini tamamlayan Atalay daha sonra emniyet nezarethanelerini gezerek görevlilerden bilgi aldı. Emniyetten ayrılırken gazetecilerin Taraf Gazetesi'nde yayınlanan eylem planı haberi ile ilgili sorulara "Bu konuda benim bir şey söylemem gerekmez. Her şey ortalıkta'' yanıtını verdi.

VALİ GÜLER'İN GÖNDERİLECEĞİ İDDİALARINI YALANLADI

Bakan Atalay, Vali Güler'in İstanbul'dan gönderileceği iddiaları ile ilgili şunları söyledi: "Geçen hafta valiler kararnamesini çıkarttık. Bu hafta da emniyet müdürleri kararnamesi çıktı. Temmuz ayı içinde de kaymakam ve vali yardımcıları ile ilgili kararname tamamlanacak. Şu an üzerinde çalıştığımız başka kararname yok."

Bakan Atalay'a, Çorum Valisi'nin bir panelde top sakallı ve kot pantolonlu kürsüye çıkan memuru azarlaması da soruldu. Bakan Atalay, konu ile ilgili, "Bakanlık olarak bu tür konularda biz her zaman gerekeni yapıyoruz" ifadesini kullandı.

Münevver Karabulut cinayeti ile ilgili 'özel bir ekip kuruldu' iddiasını ise Bakan Atalay, "Zaten öyle çalışıyorlar. Gereken her şey yapılıyor. Gerek yurtdışında İnterpol aracılığıyla, gerekse yurtiçinde çalışıyorlar." şeklinde yanıtladı.