İkinci bir infaz ikinci şok

Perşembe 19.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
Ahmet Kaymaz'ın kardeşi Reşat Kaymaz: "Gerçekten adalet duygumuz zedelendi. Dava süresince derinden bir yönlendirme vardı. Artık adaletin yerine geleceğine inanmıyoruz. Verilen kararla ikinci bir infaz ikinci bir şok yaşadık. Bu insanlar sivildiler. Ben de onlarla aynı evde oturuyorum. Bu karara göre benim de yardım ve yataklıktan yargılanmam gerekiyor. Dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğiz. Yeğenim Uğur'un annesi de çok üzgün."
Kaymaz ailesinin avukatlarından Heval Yıldız: "Dosyadaki pek çok delil değerlendirilmedi. Biz olayın iç hukukta çözülmesi gerektiğine inanıyorduk. Bunun için de şimdiye kadar 'sonuna kadar gidelim' dedik. Ancak bu aşamadan sonra konuyu AİHM'ye taşıyacağız."
Diyarbakır Baro Başkanı avukat Mehmet Emin Aktar: "Dehşet verici bir karardır. Hukuk adına kabul edilemez bir karardır. 12 yaşındaki bir çocuğun ateş ettiği dahi tespit edilmediği halde nasıl meşru müdafaa olur, anlamak çok zor. Bu dava AİHM'ye gider."
İHD Diyarbakır Şube Başkanı avukat Muharrem Erbey: "Vatandaşlar işledikleri suçlarla en ağır cezaları alırken, güvenlik görevlileri ise işledikleri suçlardan dolayı sürekli beraat ediyorlar. 12 yaşındaki bir çocuk çatışmaya dahi girmeden öldürüldü. Üstüne üstlük verilen kararla suçlu bulundu. Öldürülmesi meşru müdafaa olarak değerlendirildi. Bu karar Türkiye'yi çok zor duruma düşürür."