Galatasaray'da 28 yıl sonra aynı gurur...

Sibel Oba 1981'de Galatasaray Lisesi'ni birincilikle bitiren ilk kız öğrenci olarak tarihe geçti ve Tarihi Tevfik Fikret Salonu'nda konuşma yaptı

Cuma 20.06.2009
ABONE OL
Galatasaray Lisesi geçtiğimiz günlerde tarihi mezuniyet törenlerinden birini yaşadı. 1981'de Galatasaray Lisesi'nden okul birincisi olarak mezun olan Sibel Oba mezuniyet töreninin yapıldığı Tevfik Fikret Salonu'nda tam 28 yıl sonra kendisi gibi okulu birincilikle bitiren kızı Çiğdem Oba'yı alkışladı. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Yoğun Bakım doktoru ve aynı zamanda Klinik Şefi Uzman Doktor Sibel Oba, 1973'te ikiz kardeşi Prof. Dr. Sacit Karamürsel ile birlikte Galatasaray'ı kazandı. İkizi ise ortaokuldan mezun olduktan sonra liseye Ankara Fen Lisesi'nde devam etti. Kızların okuduğu ve Ortaköy'de bulunan bugünkü Galatasaray Üniversitesinin binasında öğrenimine devam eden Oba, 1981 yılında Galatasaray Lisesi'nin ilk kız birincisi olup, tarihe geçti. Birincilik kürsüsünden hitap ettiği arkadaşları, okul yıllığına "Sibel başarısını özel yaşamının aşırı düzenliliğinden de alıyor olabilir. 8 senedir derse 9.05'te geldiği sayılıdır. Hocaların 'herkesinki on ama Sibel'inki yıldızlı 10' dedikleri çok olmuştur" sözleriyle başarının tesadüf olmadığını yazdılar.

AİLECE GALATASARAYLI

28 yıl sonra ise kızı Çiğdem Oba okul birincisi olup, annesi gibi kürsüye çıkarak öğretmenleri ile arkadaşlarına hitap etti. Kızını izlerken zaman zaman duygusal anlar yaşayan Sibel Oba yaşadıklarının çok nadir görüldüğünü ifade ederek, "Hayatta çok önemli faktörler var. Ama böyle mutluluklar olması insan için ayrıca önem taşıyor" dedi. Kızının başarısının kendisini çok gururlandırdığını söyleyen Sibel Oba, ailede Galatasaray Lisesi kökeninin etkili olduğunu dile getirdi. Sibel Oba kendisi gibi eşinin de Galatasaray mezunu olduğunu vurgulayarak, "Eşim 1967 mezunu. Kardeşim Prof. Dr. Sacit Karamürsel ve eşimin kardeşi Emekli Büyükelçi Ali Engin Oba da aynı okuldan" dedi. Sibel Oba kızı Çiğdem'in Galatasaray Lisesi'ni tercih etmesinin nedeninin de bu geleneği devam ettirmek olduğunu belirtti. Aradan 28 yıl geçmesine rağmen lise arkadaşları ile halen görüştüğünü dile getiren Oba "Çok güzel arkadaşlıklarımız oldu. O bağ sonra da kopmadı" dedi. Gazeteci Fatih Altaylı ile aynı dönem mezunu olduğunu, Candan Erçetin'in ise kendisinin bir alt dönem öğrencisi olduğunu dile getiren Oba "Okul korosunda Candan Erçetin ile birlikteydik. Çok güzeldi. Şimdi ameliyat yapıyorum ve fonda Candan Erçetin şarkıları çalıyor. Hatta bazen çok duygulandığım oluyor" dedi.

O DA DOKTOR OLMAK İSTİYOR

Kendisi gibi Şişli Etfal'de Klinik Şefi olan eşi Ersin Oba ile yollarının hastanede kesiştiğini ve evliliğinde her ikisinin de Galatasaray Lisesi mezunu olmasının büyük etken olduğunu belirten Sibel Oba, "Eşim şef yardımcısı iken ben asistandım. Aynı okuldan mezun olmanın verdiği bir yakınlaşma oldu. Sonra pilav günlerinde falan görüştük. Ve kızımızın da aynı okula girmesi güzel bir hikaye oldu" dedi. Kızının da kendisi ve babası gibi doktor olmak istediğini dile getiren Sibel Oba, "Geçen pazar üniversite sınavlarına girdi. Doktor olmak istiyor. Ona mesleğin zorluklarını anlatıyoruz. Özellikle bayan doktor olmak çok zor. Kızıma asistan iken hamile kaldım ve ayda 10 nöbet tutuyordum. O da daha bebekliğinde benimle nöbet tuttu. Ama gençliğin heyecanı ile o zorluklar atlatılıyor" diye konuştu. Çiğdem Oba da anne ve babasının yolundan gitmeyi düşündüğünü ancak bu dönemde iyice düşünerek sağlıklı bir karar vereceğini dile getirdi.