İzmir'de "Cumhuriyet Mitingi" düzenlendi

Pazar 21.06.2009 19:34
Güncelleme: Pazar 21.06.2009 20:51
ABONE OL
İzmir'de çeşitli sivil toplum örgütü, dernek, oda ve siyasi partilerin katılımıyla ''İzmir Cumhuriyet Mitingi'' yapıldı.

Miting öncesinde Devlet Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) Genel Başkanı Tamer Levent, sanatçı Bedri Baykam ve ADD Genel Sekreteri Suay Karaman, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Gündoğdu Meydanı'ndaki mitinge katılanlar, ellerinde Türk bayraklarını sallayarak marşlara ve şarkılara eşlik etti.

Mitingde konuşan Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu Sözcüsü Erdoğan Özer, Amasya Tamimi'nin yıl dönümünü kutladıklarını ve böyle önemli bir günde miting yaptıklarını söyledi.

Özer, Amasya Tamimi'nin Kurtuluş Savaşı'nın başlama aşaması ve Türklerin dünyaya meydan okuması olduğunu ifade etti.

Sanatçı Bedri Baykam, tarihlerinde destan yazan ulusların dik duruşları ile tanındığını, hiç kimsenin Türk halkının gücünü küçümsememesi gerektiğini dile getirerek, ''Bu halk neler gördü. Hala dimdik ayakta'' dedi.

İzmir Barosu Başkanı Özdemir Sökmen ise Türklerin, dünyadaki mazlum devletlere ışık tutan devrimi yapan bir ulus olduğunu, anlatarak, ''Türkiye'de son yıllarda bazı güçler korku imparatorluğu yaratma peşinde. Kimse boşuna kendisini yormasın, Türkiye Cumhuriyeti yıkılamayacak''dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Edip Akbayram'ın söylediği şarkılara eşlik eden katılımcılar, mitingin ardından dağıldı.