Kılıçdaroğlu ile başörtü tartışması

Pazar 21.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 21.06.2009 20:18
ABONE OL
Konya'nın Akşehir ilçesine bağlı Cankurtaran köyü Deveboynu Yaylası'nda düzenlenen 13. Yörük Türkmen Kültür Şöleni'ne katılan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bir lise öğrencisiyle ''başörtüsü'' konusunda tartıştı.

Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği ile Cankurtaran köyü muhtarlığının Akşehir'e bağlı Cankurtaran köyü Deveboynu Yaylası'nda düzenlediği şölene katılan Kılıçdaroğlu, yörük çadırlarını gezerek vatandaşlarla sohbet etti.

Bu sırada Konya Fen Lisesi 2'nci sınıf öğrencisi olduğu öğrenilen Şeymanur Örs, Kılıçdaroğlu'nun yanına gelerek, başörtüsü sorununun çözümü noktasında partisinin neler yapacağını sordu.

CHP iktidar olduktan sonra böyle bir sorunun kalmayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, inançların ve ırkların siyasete alet edilmesini istemediklerini söyledi.

Bu defa lise öğrencisi Örs'ün ''Yani tamamen çıkarılsın mı istiyorsunuz?'' diye soru yönelttiği Kılıçdaroğlu, ''Hayır öyle bir şey demedim. Bakın, siyaset inancın konusu değildir. Biz, dini ne olarak algılarız? Dini olduğu gibi kabul ederiz. Tartışmayız dinimizi değil mi?'' şeklinde cevap verdi.

Bunun üzerine Örs, Kılıçdaroğlu'na ''Yani iş konuşmaya gelince ne güzel konuşuluyor. Ama iş icraata gelince, nedense benim başörtüm birçok şeye engel oluyor gibi davranılıyor. Bu da bana çok ilginç geliyor açıkçası'' dedi.

Kılıçdaroğlu, lise öğrencisi Örs'e düşüncelerinin doğru olmadığını, insanların dini değerleri ile yargılanamayacaklarını söyledi.

''Kul ile Allah'ın arasında kimsenin giremeyeceğini'' ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bu olmamalıdır da, olamaz da. Siz üniversiteye gitmekle sadece üniversitede mi ibadet ediyorsunuz? Hayatın her alanında her yerinde insanlar Tanrı'ya, Allah'a ibadet ederler. Allah ile birlikte olurlar. Sizin ne zaman ibadet ettiğinizi yine biz bilemeyiz'' diye konuştu.

Örs'ün, ''Yani taviz tavizi doğruyor. Sonra biz başımızı açıyoruz. Daha sonra başka tavizler geliyor. Ben mahal verilmesini istemiyorum. Bir tane ibadetimize engel olunduğu zaman, diğerleri peşinden geliyor'' şeklinde karşılık vermesine üzerine Kılıçdaroğlu, ''Şunu yapmalıyız. Devlet iki alanda kör olmak zorundadır. Bir din, iki ırk alanında. Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda bu sorunun da kendiliğinden ortadan kalktığını göreceksiniz'' dedi.

''Size saygı duyuyorum, sizin de bizim inançlarımıza saygı duymanızı istiyorum'' diyen Örs, daha sonra Kılıçdaroğlu ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.