Foça'da yangın kontrol altında

Pazartesi 22.06.2009 13:23
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009 21:06
ABONE OL
İzmir'in Yenifoça ilçesinde bu sabah çıkan orman yangının kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, bu sabah saat 10.40'ta Yenifoça yakınlarında anız yakılması nedeniyle orman yangını çıktığı hatırlatıldı.

Açıklamada, yangının tamamen kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Foça'daki orman yangınında tedbir amaçlı olarak 500 konut boşaltıldı.




BAKAN EROĞLU: YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINDA

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Foça'daki orman yangınının büyük ölçüde kontrol altına alındığını bildirdi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın evsahipliğinde, ilgili bakanlar ve kurum temsilcilerinin katılımıyla çevre faslıyla ilgili olarak AB Genel Sekreterliği'nde (ABGS) düzenlenen eşgüdüm çalışma yemeğine katılan Veysel Eroğlu, ABGS binasına gelişinde, gazetecilerin Foça'daki orman yangınıyla ilgili sorularını yanıtladı.

''Bütün ekipler çalışıyor şu anda. Yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı'' diyen Eroğlu, genelde bu yangınların anız yakılmasından kaynaklandığını hatırlattı.

Eroğlu, geçen hafta Çine'de çıkan orman yangınını ve su almak için giden helikopterin düşmesi sonucu 2 personelin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, ''Bunlar hep anız yangınlarından kaynaklanıyor.
Vatandaşların bilhassa haziran-temmuz aylarında bu konuda çok hassas olmaları ve anız yakmamaları gerekir. Zaten yasak. Tespit edilenler hakkında da gerekli işlem yapılacak'' diye konuştu.

Yangının ne denli hasara yol açtığına dair bir soru üzerine, bu gibi olaylarda belirlemelerin daha sonra yapıldığına işaret eden Eroğlu, ''Önce yangın kontrol altına alınıyor, soğutma işlemlerinden sonra ölçümleme yapılıyor. Ölçümlemeden sonra (hasarın düzeyi) ortaya çıkıyor'' dedi.

Eroğlu, yerleşim bölgelerine yönelik şu anda bir tehlikenin olmadığını da sözlerine ekledi.