Yunan basınından tarihi asparagas!

Büyük tirajlı iki Yunan gazetesinin haberine göre, Atina ziyaretini son anda iptal etmesine rağmen Erdoğan "Karamanlis'le görüştü"... Ayrıca görüşme "çok soğuk bir havada" gerçekleşti!

Pazar 22.06.2009
ABONE OL
Yunan basınının bir bölümünün Türk-Yunan ilişkilerine olumsuz yaklaştığı bilinen bir gerçek.. Ancak ülkenin büyük tirajlı gazetelerinden TO VİMA ve ETHNOS, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığı nedeniyle gerçekleşmeyen Atina ziyaretini gerçekleştirmiş gibi göstererek, son zamanların en büyük asparagas haberine imza attı. Var olmayan bir görüşmeyi varmış gibi yazmakla yetinmeyen TO VİMA ve ETHNOS, Başbakan Erdoğan ve Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis'in yaptıkları ileri sürülen ikili görüşmelerin "çok soğuk bir iklimde" gerçekleştiğini yazmaktan çekinmediler. TO Vİ- MA'nin dünkü sayısında yer alan asparagas habere göre, Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başmüzakereci Egemen Bağış ve 5 silahlı koruması eşlik ediyordu. Aynı gazetenin "farazi" haberine göre Türk Başbakanı AB zirvesinde kaçak göçmenler için alınan ve Türkiye'yi adres gösteren karardan da memnun değildi.

"KONUŞMALAR" BİLE VAR...
Türk-Yunan ilişkilerinde Türkiye'yi her zaman kötü gösteren ETHNOS gazetesi de asparagas tuzağına düştü. ETHNOS'daki habere göre Karamanlis ile Erdoğan Atina'da "görüştüler"... ETHNOS da aynı TO VİMA gazetesi gibi iki Başbakan arasındaki geçen "konuşmaları" yayınladı. Her iki gazete de pazar ekleri cuma gününden basıldığı için "Erdoğan-Karamanlis görüşmesi" haberini "Erdoğan'ın Atina'ya geldiği ve Karamanlis ile görüştüğü" mantığıyla kaleme almıştı. Ancak Erdoğan'ın ziyaretini son anda iptal etmesi üzerine önceden masabaşında yazılan haberler yalan yanlış şekilde baskıya girdi. Böylece bu iki gazete de Türk-Yunan ilişkilerine yaklaşımlarının ne denli önyargılı ve kötü niyetli olduğunu kendi tuzaklarına kendileri düşerek kanıtlamış oldu. Durumu fark eden bir Yunan haber sitesi ise bu gafın Yunan basının tarihine bir leke olarak geçeceğine dikkati çekti.