14 yıl sonra, bir mezar taşı olacak

Şırnak'ta 14 yıl önce kaçırılan Hasan Ergül'ün cesedi Elazığ'da çıktı. Oğlu ise, "Artık Babalar Günü'nde ziyaret edecek bir mezarımız var" diyor

Salı 23.06.2009
ABONE OL
Elazığ kimsesizler mezarlığında çıkarılan kemiklerin, Şırnak'ın Silopi ilçesinde 14 yıl önce 3 yaşındaki oğlunun gözleri önünde zorla bir otomobile bindirilerek kaçırılan Hasan Ergül'e ait olduğu DNA testi ile belirlendi. PKK itirafçısı eski JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan'ın açıklamaları doğrultusunda ailesinin Şırnak Barosu'na yaptığı başvuru sonucu, 14 Nisan'da Elazığ Kimsesizler Mezarlığı'ndaki mezar açılarak DNA testi için örnekler alındı. Cesetten alınan numuneleri, Hasan Ergül'ün o dönem 3 yaşında olan oğlu Velat'ın kan örnekleriyle karşılaştıran İstanbul Adli Tıp Kurumu, "Yüzde 99.99 uyumlu" dedi. Rapor Elazığ savcılığına gönderildi.

'BABA DEMEYİ UNUTTUM'
JİTEM tarafından kaçırıldığı iddia edilen babasının cesedine 14 yıl aradan sonra kavuşan 17 yaşındaki Velat Ergül duygularını şöyle aktardı: "Artık baba demeyi unutmuşum. Hem mutluyuz hem de hüzünlü... Hüznüm, babamın hiç yere öldürülmesi, mutluluğum ise artık babalar gününde babamı ziyaret edebilecek bir mezarın olması." Babasının kaçırıldığı günü dün gibi hatırladığını da ifade eden Ergül, "Ben o gün rahatsızlanmıştım. Silopi'ye iğne yaptırmaya gidiyorduk. Bir benzin istasyonu yakınına yanaştığımızda 3 beyaz Renault önümüzü kesti. Ben olan biteni traktörüne arkasından izliyordum. Babam petrolün arkasına doğru kaçtı ama onu yakaladılar. Araca zorla bindirip götürdüler. Bir daha da ondan haber alamadık" diye konuştu.

'CEZASINI ÇEKSİNLER'
Hasan Ergül'ün Türkçe bilmeyen eşi Hüsniye Ergül ise, "Artık gidip dua edebileceğimiz bir mezarımız var. Onun cesedini bulduk, şimdi ona bunu yapanlar cezasını çeksin" şeklinde konuştu. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı avukat Muharrem Erbey de, "O dönem burada görev yapan JİTEM komutanları Levent Ersöz, Veli Küçük gibi komutanlardır" iddiasında bulundu.