Denizde yüksek gerilim öldürdü

Yelkenlisi ile bir koya yanaşan işadamı yelken direğinin denizin üzerinden geçen yüksek gelirim hattına değmesiyle yaşamını yitirdi

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Salı 23.06.2009
ABONE OL
Antalya'nın Demre ilçesine bağlı Üçağız Koyu'nda inanılmaz bir deniz kazası yaşandı. Tam bir deniz tutkunu olan Yaşar Dalgıç'ın, kendi yaptığı trimaran (üç gövdeli) yelkenli ile İstanbul-İskenderun arasında mavi tur yapma hayali yarım kaldı. Geçen yaz İstanbul'dan yola çıkan Dalgıç, 3 ay sonra Bodrum'da mavi tura ara verdi. Bu yıl bıraktığı yerden devam etmeye başlayan Dalgıç, hayalini tamamlayamadan talihsiz bir kazada öldü. 69 yaşındaki emekli işadamı, yelkenlisi ile Antalya'nın Üçağız Koyu'na yanaşmaya çalışırken yelken direği, yüksek gerilim hattına temas etti. Elektrik akımına kapılan Dalgıç, denize düşerek hayatını kaybetti.

HAYALİ YARIM KALDI

Tam bir deniz tutkunu olan Dalgıç'ın hayali, kendi yaptığı 5 metrelik 'Atilla İstanbul' adlı yelkenlisiyle İstanbul-İskenderun arasında mavi tura çıkmaktı. Dalgıç, bu hayalini gerçekleştirmek üzere geçen yaz 28 Haziran'da Bostancı sahilinden yelken açtı. Tam 3 ay boyunca denizde yol alan Dalgıç, seyahatine 25 Ağustos 2008'de Bodrum'da ara verdi. "Sonbahar'da denizde seyahat etmeyi sevmiyorum" diyerek mavi tura ara veren Dalgıç bu yıl bıraktığı yerden devam etmeye başladı. Cumartesi akşam saatlerinde Antalya'nın Demre ilçesine bağlı Üçağız Koyu'na gelen Dalgıç, Üçağız koylarını gezerken Alan Mahallesi Irmakbaşı mevkiinde güzel bir koy buldu. Dalgıç, saat 18.00 sıralarında koya yanaşmaya çalışırken yelkenlinin 7.5 metre yüksekliğindeki alüminyum direği, karadan yaklaşık 50 metre açıktan geçen ve su yüzeyinden 7-8 metre yükseklikte bulunan yüksek gerilim hattına değdi. Bu sırada demir olan dümeni tutan Yaşar Dalgıç, elektrik akımına kapıldı. Kaza anında elektriğe kapılan Dalgıç, suya düşüp hayatını kaybetti. Tekne de karaya çarptı. Alan Mahallesi'nin elektrikleri de bu sırada kesildi. Kazayı gören köylüler, hemen Sahil Güvenlik ve jandarma ekiplerine haber verdi. Sahil Güvenlik ekipleri olay yerine geldiğinde Yaşar Dalgıç'ın deniz yüzeyindeki cesediyle karşılaştı. Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı olay yeri incelemesinin ardından ceset, köylülerin yardımıyla karaya çıkarılarak önce Demre Devlet Hastanesi'ne ardından Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Motoru çalışır vaziyetteki tekne de Sahil Güvenlik tarafından koya çekildi.

MEKTUP YAZMIŞTI

Dalgıç, geçen yıl yaptığı turun ardından 8 Ekim 2008'de Sabah Gazetesi'nden Turgay Noyan'a yazdığı mektuplarda seyahat boyunca yaşadıklarını anlatmıştı. Mektubunda yaşadığı talihsizliklere de yer veren Dalgıç mektubunu şöyle bitirmişti: "Seyahatimin devamını kısmet olursa 2009 yaz mevsimine erteleyerek, Atilla'yı Bodrum Yalıçiftlik beldesindeki Kocatepe Tersanesi'ne bıraktım."

'BU NORMAL BİR KAZA DEĞİL'
Ayhan Dolanay (Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı): Suyun en yüksek durumuna göre geçecek aracın en yüksek noktasından itibaren 5 metre yüksekte olması gerekiyor. Yani bu da deniz yüzeyinden 12.5 metre yüksekte olmasını gerektirir. Böyle bir kaza olmaması lazım. Koylarda hat çekilebilir. Ancak orada deniz trafiğiyle ilgili yönetmeliğe uyulması gerekiyor. Bu kaza normal değil.
TEDAŞ Demre Şefliği:
Deniz üzerinden geçen yüksek gerilim hatları yönetmeliklere göre 6 metre yüksekliğinde olması gerekir. Kazanın olduğu yerde yüksek gerilim hattının yüksekliği 8 metre civarında. Ancak telin genleşmesi sonucu direğe temas etmiş olabilir.
Salih Çan-Üçağız Muhtarı: Burada tekne girilmez diye bir uyarı yok. Kaza koyun uç noktasında yaşandı. İlk kez böyle bir kaza yaşanıyor. Sahilden yaklaşık 50 metre açıkta bulunuyor. Tellerin karaya çekilmesi için bizim de talebimiz olacak. İnanılmaz bir kaza.
Süleyman Yılmaz-Kaş Kaymakamı: İnanılması güç enteresan bir kaza. Jandarma ve elektrik mühendisleri olayı inceliyor. Bölgede herhangi bir kaçak yok.