PKK dağılıncaya kadar mücadele

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009
ABONE OL
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İpek Yolu 2009 General ve Amiral Semineri'nin açılış konuşmasında, terörle savaşta hedefin, örgütün ve destekçilerinin başarılı olma umudunu sonlandırmak olduğunu belirterek, "PKK dağılıp silahsızlanana kadar savaşmaya kararlı olduklarını" söyledi. İstanbul Swissotel'de gerçekleştirilen iki günlük seminere Başbuğ'un yanı sıra Afganistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, İsviçre ve Karadağ genelkurmay başkanları ile çeşitli ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan 119 askeri yetkili ve heyetler katıldı. Başbuğ'un konuşmasından satırbaşları şöyle:
Terör sadece uluslararası topluluk için değil 60'ıncı yılında NATO'nun kendi güvenliği için de tehdit haline geldi. Türkiye 25 yıldır PKK ile mücadele ettiği için bu konuda tecrübeli. Bu sorun, özellikle ittifak üyesi ve ulusların ortak çabasıyla çözülebilir.
Teröre karşı mücadele güvenlik, ekonomi, sosyo kültürel propaganda ve uluslararası ilişkilerde devletler arasında koordine gerektiriyor.
Terör örgütü silahlı teröristlerini koruduğu sürece sadece ekonomik ve sosyo kültürel alanlarda gerekli tedbir alarak terörizmi biteceğini düşünmek hata olacaktır. Bu yüzden terör örgütü dağılana ve silahsızlandırılana kadar mücadele etmeye kararlıyız. Bu uzun dönemli bir çabadır ve sabır gerektirir." Türkiye'nin 57 yıldır NATO'da olduğunu ve sadece destek değil lider ülke olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, "NATO'da Türkiye'nin yer almadığı tek bir operasyon bile yoktur" dedi. Başbuğ, Afganistan'da ISAF'ın iki dönem komutanlığını üstlenen Türkiye'nin Azerbaycan'ı da çatısı altında bu ülkedeki operasyona dahil ettiğini kaydetti. KFOR'da ise önceki yıllarda hem Azeri, hem de Gürcü müfrezelerinin Türkiye birliği içinde operasyonlara katıldığını aktardı.

AFGANİSTAN ÖNEMLİ

Orgeneral İlker Başbuğ, Afganistan'ın NATO için kritik öneme sahip olduğunu belirterek "NATO'nun Afganistan'a süren desteği ve bu ülkedeki operasyonların başarısı, sadece bu ülkenin kaderi değil, aynı zamanda NATO'nun da geleceği açısından önemli" diye konuştu.