'Silahı ABD toplasın'

Wall Street Journal'daki makalede "PKK'nın silah teslim etmesi karşılığında ABD, örgüt liderlerine bir sığınma yeri bulabilir" denildi

Pazartesi 23.06.2009
ABONE OL
Müslüman dünyası ile farklı bir ilişki hedefleyen ABD Başkanı Barack Obama'nın, Türkiye'deki Kürt sorununun çözülmesi için devreye girmesi istendi. Wall Street Journal tarafından yayınlanan makalede ABD'nin "arabuluculuk" yapması gerektiği belirtildi. ABD'nin etkin ekonomi gazetesi tarafından "Türk-Kürt Barışı için Şans" başlığı ile yayımlanan makalede Türkiye'nin Kürt sorununun çözümü için ABD'ye devreye girmesi gereği savunuldu. Lehigh Üniversitesi öğretim üyelerinden ve düşünce kuruluşu Carnegie Endowment'in kıdemli uzmanlarından Prof. Henri Barkey imzasını taşıyan makalede Türkiye'de PKK'nın güçlerinin yarısını Kuzey Irak'a konuşlandırarak ABD ile Türkiye arasında "önemli çatlaklar" yarattığı belirtilirken, 25 yıllık mücadeleden sonra Türk hükümetinin ve ordusunun mücadelenin sonuçların tatmin edici olmadığını fark ettiği öne sürüldü. Makalede, PKK'nın Kuzey Irak'tan çıkarılması ve Türkler ile Kürtler arasında "husumet"e son verilmesinin, bölgede bir miktar istikrar sağlayacağı vurgularak Kuzey Irak'ın istikrarının da, ABD'nin Irak'tan çekilmesini kolaylaştıracağı belirtildi. "Şimdi olası bir çözümün işaretleri bulunuyor. Türk devleti, kuruluşundan bu yana geçen 80 yılı aşkın sürede ilk defa oldukça büyük Kürt azınlığının kaderini ele alıyor" denildikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu konudaki açıklamaları ve yankıları ile Türkiye'deki tartışmalara dikkat çekildi. Barkey, Türkiye'deki Kürtler ve PKK'nın da, bir uzlaşıya hazır oldukları sinyalleri verdiğini kaydederken "Ancak durum o kadar karmaşık ki Türkler ve Kürtlerin, bir anlaşmayı sonuçlandırmak için dışarıdan yardıma ihtiyaçları olacak. Her iki tarafta, bu açılımı baltalamayı çok sevecek fazla sayıda aşırı unsurlar var. ABD'nin bir rolü belirleyici olabilir" yorumunu yaptı. Makalede şu ifadelere yer verildi: "ABD, güvenilir bir aracı olarak faaliyet göstererek PKK'yı demobilizeye etmeye yardımcı olabilir. PKK'nın silahlarını Türk askerlerini teslim etmesi pek olası değil ancak Amerikan güçlerine teslim edebilir. Bunun karşılığında da (ABD) Türk hükümeti ve kamuoyunun güveneceği sıkı bir denetleme teklifinde bulunabilecek. ABD diplomatları da, birkaç PKK liderinin de bölgenin dışında sığınma bulmasını sağlayabilir ve Amerika yanlısı Kürt Bölgesel Hükümetinin Irak'ta kalmayı sürdüren Türkiye karşıtı asilerin eylem yapmasını önleyeceği güvencesini Ankara'ya verebilir."

SANAYİ BÖLGESİ KURULUR

Wall Street Journal'da yayımlanan makalede ABD'nin ayrıca, ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla da "Kürtlerin yaşadığı Güneydoğu ve Kuzey Irak'ı kapsayacak bir Nitelikli Sanayi Bölgesi'nin kurulmasını" önerebileceği belirtildikten sonra şu görüşlere de yer verildi: "On yıllarca, Kürt bataklığı, Türkiye'nin demokratikleşmesini engelledi ve Ankara'nın ABD ve AB ile ilişkilerini zayıflattı. Bu, Obama'nın, Müslüman dünyasında göreli olarak çabuçak ve önemli dış politika başarılarını sağlayabileceği bir konudur."