Çevik Bir ve Nuri Gündeş ifade verdi

Perşembe 25.06.2009 14:09
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 19:27
ABONE OL
Emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT mensubu Nuri Gündeş, Engenekon soruşturması kapsamında tanık sıfatıyla ifade verdi.

''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılardan Zekeriya Öz'e ifade veren emekli Orgeneral Çevik Bir, adliyeden ayrıldı.

Büyük Kulüp Genel Sekreteri olan avukatı Mehmet Seven Dinçler ile İstanbul Adliyesinin Levent'teki ek hizmet binasından ayrılan Çevik Bir, basın mensuplarının ısrarlı sorularına rağmen açıklama yapmadı.
Basın mensuplarına ''İyi akşamlar'' diyen Bir, daha sonra aracına binerek buradan ayrıldı.

Bu arada, avukat Dinçler, gazetecilerin sorusu üzerine, müvekkilinin ''bilgisine başvurulduğunu'' bildirdi.

Öte yandan, Çevik Bir'i görüntülemek isteyen basın mensupları arasında izdiham yaşandı.

''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılardan Zekeriya Öz'e ifade veren eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş, adliyeden ayrıldı.

İfade verdikten sonra İstanbul Adliyesi'nin Levent'teki ek hizmet binasından ayrılan Gündeş, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Nuri Gündeş, kendisini bekleyen otomobile binerek adliyeden ayrıldı.

''ŞÜPHELİ'' SIFATIYLA İFADELERİNE BAŞVURULDU


Emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş'in, ele geçirilen bir suikast belgesine ilişkin ''şüpheli'' sıfatıyla ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.

Çevik Bir ve Nuri Gündeş, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılardan Zekeriya Öz'e ifade verdikten sonra İstanbul Adliyesi'nin Levent'teki ek hizmet binasından ayrıldı.

Bir ve Gündeş'in, ele geçirilen bir suikast belgesine ilişkin ''şüpheli'' sıfatıyla ifadelerine başvurulduğu belirtildi.

ANAFOR DAVASIYLA ERGENEKON DAVASININ BİRLEŞTİRİLMESİ TALEP EDİLDİ

Öte yandan İzmir'de Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki organize suç örgütüne yönelik düzenlenen ''Anafor'' isimli operasyona ilişkin davaya bakacak İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesini talep etti.

Alınan bilgiye göre davanın duruşma tarihlerini gösterir ''tensip zaptı'' avukatlara ulaştırıldı.
Tensip zaptında, gizli tanık Dilovası'nın beyanları ve ''Lobi'' belgesine göre Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki örgütün Veli Küçük'e bağlı olarak kurulduğu, Ergenekon yapılanması ile bağlantılı olduğunun ileri sürüldüğü kaydedildi.

Zabıtta, ''Ahmet Tekin Baykal tarafından kurulduğu iddia edilen örgütün çıkar amaçlı suç örgütü mü yoksa bir terör örgütünün alt yapılanması mı olduğunun tespit edilmesi için her iki davanın yargılamasının birlikte yapılmasının gerektiği ortaya çıktığından, bu hukuki fiili irtibat nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 2008/209 esas sırasında devam eden dava dosyaları ile birleştirilmesine muvafakat edilip edilmeyeceği konusunda, iddianamenin örneği gönderilerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasına'' karar verildiği belirtildi.