'Erkek' dediler kucağına kız bebek verdiler

Aydınlı aile, 'Bebek erkek' denilip 3 farklı belgeye 'erkek' yazılmasına rağmen, kız bebek verilince, 'Bebekler karışmış olabilir' diye savcılığa başvurdu

Çarşamba 25.06.2009
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009
ABONE OL
Aydın'ın Germencik ilçesinde 6 gün önce doğum yapan Güllü Can, erkek bebek dünyaya getirmesine rağmen kendisine kız bebek verildiğini öne sürdü. Doğum belgelerinde de bebeğin cinsiyetinin "erkek" yazıldığını ve bebeklerin karıştığını öne süren kadın ile eşi, savcılığa başvurdu. Hastane başhekimi ise, "Bu sadece kayıt hatası. Bebeklerin karıştırılması söz konusu değil" dedi. Hamile kaldıktan sonra hiç hastaneye gidip, kontrol yaptırmayan, 3'ü kız 4 çocuk annesi Güllü Can, sancıları tutunca 19 Haziran günü Aydın Zübeyde Hanım Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde normal doğum yaptı.
DNA TESTİ İSTEDİLER

Hemşireler tarafından bir erkek bebek doğurduğu söylendi, hastane başhekimliği raporunda, doğum raporunda, yeşil karttaki doktor reçetesinde de bebeğin cinsiyeti erkek olarak yazıldı. Ancak Can'a erkek yerine kız bebek teslim edildi. 'Yeni doğan işitme taraması' bilgi formunda ise cinsiyeti "Kız" olarak değiştirildi. Anne 20 Haziran günü taburcu edildi. Daha sonra yeniden hastaneye giden çiftin yeşil kartını inceleyen görevli, buradaki "erkek" ifadesini karalayıp "kız" diye yazdı, ardından da "Yanlışlık yapılmış" dedi. İtirazlarından sonuç alamayan aile, savcılığa başvururken anne Güllü Can da DNA testi istedikledini ancak yapılmadığını belirterek şunları söyledi: "Doğum yaptığımda, hemşireler 'Bir erkek bebeğin oldu' dedi. Daha sonra odaya alındığımda 'erkek değil, kız' dediler. Tüm raporlarda erkek diye yazıyor. Doğumdan altı saat sonra bana bir kız bebek verip taburcu ettiler. İçimize sinmedi. Tekrar hastaneye gittik. Bizim erkek bebeğimizin başkasına verilmiş olabileceğini belirttik, gerekirse DNA testi yapılmasını istedik. Hastane yetkilileriyse 'Yanlışlık olmuş' demekle yetindi."

TEK İSTEDİĞİMİZ EMİN OLMAK

Yaşanan karmaşa yüzünden kendilerine verilen bebeğe henüz isim dahi koyamadıklarını anlatan baba Şeraffettin Can ise, şöyle dedi: "Amacımız kimseyi yargılamak ya da suçlamak değil. Önemli olan kız olması değil. Biz sadece bebeğin bizim olduğuna emin olmak istiyoruz. Bu bebeğe gözümüz gibi bakıyoruz. Bu şüphe ortadan kalktığında adını da kimliğini de vereceğiz."

HASTANE: KAYIT HATASI OLMUŞ

Hastane Başhekimi Niyazi Kocakaplan ise, konuya ilişkin idari soruşturma başlatıldığını belirterek, "Sadece kayıt hatası. Bebeklerin karıştırılması söz konusu değil. Anne 04.00'te hastaneye geldi, yarım saat sonra doğum yaptı. O saatte, başka doğum da yok. Sekreterya, bilgisayara yanlışlıkla kız yerine erkek girmiş" diye konuştu.