İki haftadır gündemi meşgul eden tartışma

Perşembe 25.06.2009
ABONE OL
12 HAZİRAN CUMA: Belge içerikli haber Taraf Gazetesi'nde "AKP ve Gülen'i bitirme planı" başlılığıyla yayınlandı. Genelkurmay, aynı gün soruşturma başlattığını duyurdu. Askeri Savcılığı, konuyla ilgili yayın yasağı getirdi.
14 HAZİRAN: Erdoğan "Demokratik bir ortamda AK Parti'ye karşı yapılan bu gayri hukuku sürece seyirci kalamayız" dedi.
15 HAZİRAN: Genelkurmay "TSK demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine bağlıdır. Eğer belge sahte ise, TSK, bunun kimler tarafından ve ne amaçla hazırlandığının ortaya çıkarılmasının da sonuna kadar takipçisi olacaktır" açıklaması yaptı.
16 HAZİRAN: Erdoğan, Org. Başbuğ ile görüşmesinin ardından "Belge gerçek değilse vahim, doğruysa daha vahim" dedi. AK Parti, akşam saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsacılığı'na suç duyurusu dilekçesi vererek iddiaları sivil yargıya taşıdı.
22 HAZİRAN: Erdoğan, "Türkiye hukuk dışı senaryolara karşı tek yürek, olduğunu, bu belge vesilesiyle göstermiştir" dedi. Jandarma ve Emniyet Kriminal raporlarında imzanın Kurmay Albay Dursun Çiçek'e olduğu kanaatine varıldığı belirtildi.
23 HAZİRAN: Baykal "Tertipse, Genelkurmay Başkanı'nın 'Doğru değilse ne yapacağımızı görürsünüz?' sözünün gereğini bir an önce görmek istiyoruz" dedi.