Belge değil, bir kâğıt parçası MGK'da gündeme getireceğiz

Cumartesi 27.06.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009
ABONE OL
Belge, hukuki anlamda tam anlamıyla kâğıt parçasıdır. Başsavcılık kimin, ne amaçla hazırladığını araştırıp bulsun

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı medya üzerinden asimetrik psikolojik harekât yürütülüyor. Elinizi TSK üzerinden çekin

Tahriklere kapılarak kamuoyu önünde bu tür tartışmalara girmeyiz. Konuyu, ilk MGK'da gündeme getireceğiz


Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye'nin gündemine oturan "İrticayla Mücadele Planı'nı" "kağıt parçası" olarak nitelendirdi. Silahlı Kuvvetler'e yönelik yeni bir tehdit tanımlamasını da yapan Org. Başbuğ, "Medya üzeriden asimetrik psikolojik harekat yürütülüyor" dedi ve bunun son bulmasını istedi. Kendisi ve kuvvet komutanları dışında 32 generalin de bulunduğu salonda 1 saat 5 dakika, zaman zaman sert bir ses tonuyla görüşlerini ifade eden Başbuğ, şunları söyledi:

TÜRKİYE ENERJİSİNİ HARCADI : Türkiye, iki haftadır Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın yürüttüğü hazırlık soruşturması neticesinde ulaşmış olduğu kararla ortaya çıkan bir kağıt parçası etrafında gereğinden fazla enerjisini tüketmiştir. Yargı sürecini bekleme basireti gösterilemedi. TSK olarak üzgünüz. Askeri savcılığın verdiği kararı beğenebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz. Ancak küçümseyici tavırlar içerisine giremezsiniz.

FİTNE VE FESAT EYLEMİ: Belge, hukuki anlamda, tam anlamıyla bir kağıt parçasıdır. Yargıtay içtihadına göre belge değildir. Örgütlü olarak gerçekleştiği değerlendirilen, kurgulanmış bazı olaylar TSK'yı yıpratma ve karalama kampanyasına dönüştürülmektedir. Kimler tarafından ne amaçla hazırlandığının ortaya çıkarılması görevi devletin istihbarat organlarıyla ilgili yargı organlarına düşüyor. Bu ve benzeri eylemleri devlet, millet ve ordu içinde fitne ve fesat çıkarma eylemleri olarak görüyoruz.

ELİNİZİ ÇEKİN: TSK'yla artık hiçbir haklı neden ve haklı bir gerekçeye dayanmadan çeşitli nedenlerle ve çeşitli şekillerde, darbe ve muhtıra söylemlerinde bulunanların iyi niyette olmadıklarını ve halkımızın da bundan usanmış olduğunu düşünüyoruz. Artık silahlı kuvvetler üzerinden elinizi çekiniz. TSK üzerinden kendinizi siyasi tanımlama düşüncesinden, gayretlerinden vazgeçiniz.

ASİMETRİK PSİKOLOJİK HAREKÂT: TSK medya üzerinden yürütülen psikolojik harekata kamuoyu önünde cevap vermekten kaçınmaktadır. TSK'ya karşı medya üzeriden asimetrik bir psikolojik harekat yürütmeye son verin.

MGK'YA GETİRECEĞİZ: TSK'nın güvenlik boyutunda ilgilenmek zorunda olduğu ülke konulara ilişkin görüş düşünce ve tekliflerimizi yasal platformlarda iletmeye devam edeceğiz. Tahriklere kapılarak, kamuoyu önünde tartışmalara girmeyi uygun bulmuyoruz. Son olayları MGK'ya getireceğiz.

BELGEYİ KİM HAZIRLADI BULUN: Gerçek olmadığından hareketle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan bu belgenin kim tarafından ve neden hazırlandığının bulunmasını istiyoruz. Yoksa, bu belge doğru mudur, yanlış mıdır noktasını açıklığa kavuşturmasını mevcut soruşturma şartlarında istemiyoruz.

SORUŞTURMA TEKRAR AÇILABİLİR: Genelkurmay Askeri Savcılığı kovuşturmaya yer olmadığı kararını vermiştir. Bu karar kesin değildir. Biz hukuk devletiyiz, ilkelerine sadığız. Bu belgenin doğru olduğuna ilişkin yeni delil, emare çıkarsa, bu soruşturma tekrar açılabilir. Ama soruşturma yeri yine burasıdır.

ASKERİ YARGI BAKAR: Hukuk eğitimi görenler bile askeri mahkemeler konusunda yanlış bilgi veriyor. Askeri mahkemeler dünyanın her yerinde geçerlidir.

TSK'DA HUKUK DIŞI UNSURLAR BARINAMAZ: Demokrasi ve hukuk ilkelerine aykırı düşünce içinde olan, davranışlarda bulunan ve bulunabilecek personelini TSK bünyesinde barındırmaz. TSK'nın komutanı olan Genelkurmay Başkanı ben söylüyorum.

ASKERİ SAVCILARLA DİREKT İLİŞKİMİZ YOK: Soruşturma Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından yürütülmüştür. Bağımsızdır. Şuraya 20 tane hakim albayı getirin ve sorun Genelkurmay Başsavcısı kim, tanımıyorum. Prensip olarak savcılarla direkt ilişkimiz yoktur.

FARKLI İMZA YORUMU: İmza değişikleri kriminal inceleme sonucunu değiştirmiyor. Siz nasıl şekilde imza atarsanız atın, şeklini değiştirin isterseniz, imza ıslak ise, elinizin mahsulü olduğu anlaşılabilir. Burada ıslak imzaya sahip belge yok. Elbette askeri savcılık bu konunun üzerinde durmuştur.

ÜZERİNDE TARİH YOK: Peki şu soruyu sormaya hakkımız yok mu? Bu belgenin Nisan 2009'da hazırlandığını kim tespit etti? Belgenin üzerinde hiçbir tarih yok, arkadaşlar.

CADI AVI YAPMAYIZ: (Albay Dursun Çiçek'in durumuyla ilgili soruya) Belge emare varsa, ciddiye alınması gerekiyorsa bunların hepsini inceleriz. Kimse dedikodularla iftiralarla bizden TSK'da cadı avı gibi faaliyet beklemesin.

BAYKAL'A YANIT: (CHP Lideri Deniz Baykal'a ithaf edilen ancak Baydeğerlendirmeler için) Kaale bile almadım.

NEDEN HİCAP DUYAYIM?: ("Erdoğan'ın, doğruluğu kanıtlanmamış bir kağıt parçasından itibarla Şanlıurfa'daki konuşmasında TSK'yı hedefe oturtmasından hicap duyuyor musunuz?" sorusuüzerine) Hicap ağır oldu. Niye hicap duyayım ki? Kesinlikle böyle bir düşünceye sahip değilim. Ben düşüncelerimi Başbakan'a ilettim" yanıtı verdi.

BİLDİKLERİMİZ VAR: (Karalama kampanyalarını kimlerin yaptığına ilişkin) Bizim de bazı duyduklarımız bildiklerimiz var. Uygun zaman yerlerde paylaşmaya devam edeceğiz.