Dönmez: Kroki sahte bombaları polis koydu

Cuma 27.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009
ABONE OL
Ankara ve Sapanca'daki evleri ile evinin yakınındaki Zir Vadisi'ndeki aramalarda çok sayıda silah bulunan Yarbay Mustafa Dönmez'in Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde yargılanmasına dün başlandı. Hakkında "askeri eşyayı gizlemek" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istenen ve duruşmaya çelik yelekle getirilen Yarbay Dönmez, evinde bulunan silah ve diğer mühimmatın polisler tarafından buraya konulduğunu savunurken özetle şunları söyledi:
Zir Vadisi'nde kazı yapılan yer evimin 50 metre uzağı. İnsan evinden 50 metre uzaktaki yer için niye kroki çizsin?
(Krokinin ve ajandadaki el yazılarının kendisine ait olduğuna ilişkin Emniyet ve Jandarma kriminal birimlerinin raporları ve belgelerdeki mürekkebin aynı olmasıyla ilgili) Ben piyasadan 40 kuruşa alınan kalemlerle notlar aldım. Büyük bir devlet adamı veya padişah değilim ki özel mürekkepli kalemler kullanayım. Bu belgeleri düzenleyen emniyet istihbarat bunu da düşünmüştür.
Ajandamda bulunduğu iddia edilen krokiye ilişkin incelemeler tam olarak yapılmamıştır. Dursun Çiçek Albay'a gösterilen özen burada gösterilmemiştir. Krokinin bana ait olup olmadığı hususunda Adli Tıp'tan ve diğer bu işle ilgili kurumlardan gerekli görüşler alınmamıştır. Kroki benim yazıma ve yazı karakterime benzetilmek suretiyle çizilmiştir. Bence polis iz bırakmıştır. Olay düzmecedir. Silah ve mühimmat da bana ait değil. Yarbay Dönmez, ajandasındaki evlilik dışı ilişkileri olduğu belirtilen kadınların isimleriyle ilgili sorular üzerine önce "Bunlar benim hayallerim" yanıtını verdi. Hâkim Binbaşı Cemil Çelik'in, askeri savcılığın ajandada ismi gezen kadınların ifadelerini aldığı bu kişilerin kendisi ile ilişkilerini doğrular nitelikte ifade verdikleri hatırlatmasından sonra, "Bu durum, yargılama dışı bir konu, bu sorunun sorulmasını doğru bulmuyorum" dedi. Ergenekon soruşturması nedeniyle de tutuklu bulunan Dönmez'in tahliye talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 29 Haziran'a erteledi.