Savcıya 50 sayfa ifade verdi

Cumartesi 27.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009
ABONE OL
Emekli Orgeneral Çevik Bir'in Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan Zekeriya Öz'e, 28 Şubat sürecindeki gelişmeler, Yakamoz, Eldiven ve Ayışığı darbe planları ile Öcalan'a suikast ve 2000 yılındaki Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili 50 sayfa tutan ifade verdiği ortaya çıktı. Bir'e öncelikle 2000 yılında Cumhurbaşkanlığına aday olmasının Ergenekon örgütü tarafından istenilip istenilmediğinin sorulduğu öne sürüldü. Bir'in bunu kabul etmeyerek, "Tüm bu gelişmelerin kendisi dışında gelişmiş olabileceğini, bilgisinin bulunmadığını" söylediği kaydedildi.

BİR'E KÖSTEBEK İDDİASI

Bir'in, Mehmet Eymür'ün Öcalan'a suikast ekibinin oluşturulduğu, ancak bu ekibin Çevik Bir tarafından geri çekildiği iddiasıyla ilgili olarak soru yöneltildiği öğrenildi. Bir'in ise bu iddianın asılsız olduğunu ileri sürdüğü belirtildi. Bir'e bir gizli tanığın ifadesi doğrultusunda geçen Nisan'da Bursa Gemlik'te bir çiftlik evinde ele geçirilen ve Başbakan Erdoğan'ın uçağı inişe geçtiği sırada gerçekleştirilecek suikastta kullanılacağı ileri sürülen ABD kökenli bir füze ile bir uçaksavar mermisiyle ilgili sorular da sorulduğu anlaşıldı.

28 ŞUBAT ANDICI

Bir'in, 28 Şubat sürecinde, PTT'yla ilişkilendirilen aralarında ünlü gazetecilerin de bulunduğu bazı kişileri hedef alan "andıç"la ilgili soruya "Bana verilen görevleri yerine getirdim. Bu konudaki suçlamaları kabul etmiyorum" yanıtını verdiği belirtildi. Bir'in emekli olduktan sonra Danıştay, Yargıtay gibi yüksek yargı mensuplarına verdiği brifinglerdeki konuşmaların içeriği de soruldu. Bir'in, suçlamalardan hiçbirini kabul etmediği kaydedildi.