İmam hatipli ÖDP lideri sol ile dini barıştıracak

ÖDP'nin yeni lideri Taş, "Halkımız sınıfsal olarak solda ama oy kullanırken inançlarından sağa atıyor. Bunu değiştireceğiz" diyor

Pazar 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin geçen hafta seçilen imam hatip mezunu yeni lideri Alper Taş, partisinin önümüzdeki dönemdeki hedeflerinden birisinin de din ve sosyalizm ilişkisini masaya yatırmak olduğunu söyledi. Taş, zengin Müslümanlar ile yoksulların çelişkilerinin arttığını, hedeflerinin yoksul Müslümanları sınıf mücadelesine çekmek olduğunu belirterek, "Zalimler bizden uzak dursun, bütün mazlumlara kapımız açık" dedi.

ÖDP'NİN ÜÇ HEDEFİ
Aslen Pazarlı bir Laz olan ÖDP'nin yeni lideri Taş, partisinin yeni hedeflerini ve planlarını SABAH'a anlattı. Taş, bundan sonra artık sadece parti olmayacaklarını, bir harekete dönüşerek toplumsal muhalefetin temsilcisi olmaya soyunacaklarını söyledi. "Sadece parti formunda hapsolarak amaca ulaşamayacağız. Bir tarafımız hareket, bir tarafımız parti olacak" diyen Taş, ÖDP'nin 2006'da yenilediği programının reel sosyalizmin eleştirisi ve özgürlükçü sosyalizmin programı olduğunu ifade etti. Ufuk Uras'ın ve kendilerine özgürlükçü sosyalist hareket diyen grubun ayrılmasının ardından partisinin yüzünü daha sola çevirdiğini anlatan Taş, yeni dönemin hedeflerini şöyle anlattı: "Din, toplum ve sosyalizmi masaya yatıracağız. Türkiye toplumunun inanç ve değerler bütünü var. Halkımız, anamız, babamız, komşumuz sınıf ilişkileri içinde aslında solda duruyor ama siyasi tercihini inançlarından dolayı sağdan yana kullanıyor. Solda durması gereken insanları nasıl sol siyasete çekeceğiz. Önümüzdeki dönemde bunu tartışmaya açacağız. İkinci olarak, devletçilik, özelleştirmecilik ve piyasacılık dışında bir kamusallık anlayışını ele alacağız. Üçüncü olarak ise kapitalizmin yabancılaştırmasına karşı dayanışmayı öne çıkaracağız."

'ERGENEKONCU DEĞİLİZ'
28 Şubat'ı gerçekleştiren güç ile Ergenekon operasyonunu yürütenlerin aynı olduğunu söyleyen Alper Taş, ikisine de karşı olduklarını söyledi. Taş, Ergenekon konusunda bugüne kadar tereddütlü görünme sebeplerinin iktidar güçleri arasındaki çarpışmada taraf olarak görülmek istememelerinden kaynaklandığını söyledi. Darbelerin asıl mağdurunun sosyalistler olduğunu söyleyen Taş, sağın tüm darbelere destek vermesine rağmen solu darbecilikle suçlamanın insafsızlık olduğunu söyledi. ÖDP lideri Taş, 28 Şubat'ta partisinin "Ne Refahyol ne hazır ol" dediğini hatırlatarak şunları söyledi: "Ergenekon'da da ne militarizm, ne de dincilik diyoruz. Biz cellatlar arasında tercih yapmak zorunda değiliz. Bir rejim çözülürken biz yeni gelene bakıp eleştiri yapıyoruz. Eski rejimi savunmuyoruz. Eskinin tasfiyesine destek veriyoruz ama yeni rejimin piyasacı, muhafazakar amerikancılığına da karşıyız."

TÜRKAN SAYLAN'A DESTEK

Türkan Saylan'ın cenazesine katıldıklarını da aktaran Taş, "Saylan'ın savunduğu değerleri paylaşıyoruz. Kızların okutulmasına biz de sonuna kadar destek veriyoruz" diye konuştu.