Tarsus'taki Aziz Paul ayininde, kilise isteği

Salı 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Hıristiyanlığın Kudüs'ten Batı'ya yayılmasında önemli rol alan Tarsuslu Aziz (Saint) Paul, Vatikan tarafından ilan edilen 2008-2009 Saint Paul Yılı'nın kapanışı kapsamında, Hatay ve Mersin'in Tarsus ilçesinde ayinlerle anıldı. Hatay Katolik Kilisesi'ndeki ayini Papa Vekili ve Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Jean Louis Tauran yönetirken Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen ayini ise Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti.

'TÜRKİYE ANISI ÇOK TAZE'
Aziz Paul'un doğum yeri Tarsus'ta, Saint Paul Kilise ve Müzesi'ndeki ayine dünyanın dört bir tarafından din adamları katıldı. Ayinin konuklarıntdan biri de Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Kuntz oldu. Kuntz yaptığı konuşmasında, Tarsus'taki Saint Paul Kilisesi'nin açılması ve müze statüsünden çıkarılması yönündeki isteğini dile getirerek şunları söyledi: "Bugün Almanya'da 4 milyon Müslüman yaşıyor ve dinini özgürce yaşıyor. Türkiye'de çok daha az Hıristiyan yaşıyor. Türkiye'de de Müslümanlar ve Hristiyanlar barış içinde yaşıyor. Tarsus Aziz Paul'un doğduğu yerdir. Tarsus'taki anıt müze olarak adlandırılan kilise, ibadete açılmalıdır.'' Papa 16'ncı Benedict de etkinlik için bir mektup gönderdi. Papanın mektubunda "Sizlere Türkiye ziyaretinin anısını hâlâ çok canlı tutan Papa'nın selamını getirdim" dediği öğrenildi. Vatikan din adamları da, Tarsus'un dinler arası diyalog için önemli bir kent olduğuna vurgu yaptı.

PAPA DA MEKTUP YOLLADI
Vatikan'ın önde gelen isimleri ve Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz (ortada) bir süre sohbet etti. Ayin kapsamında, Papa 16'ncı Benedict'den bir mektup geldi...