Deniz Baykal'dan tahliye yorumu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, savcılık sonrası çıkarıldığı mahkemece Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Albay Dursun Çiçek'in aynı gün serbest bırakılmasıyla ilgili değerlendirme yapmaya gerek olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı devralan İsveç'in Ankara Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyona katılan Baykal, gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, "Tutuklandığı zaman bir açıklama yapmamıştım, tahliye edildiği zaman da bir değerlendirme yapmamı gerekten bir durum yok" dedi.

Deniz Baykal, Albay Çiçek'in bir gün tutuklanmasının, ertesi gün de serbest bırakılmasının kafa karıştırıcı olup olmadığını sorulması üzerine, gazetecilere, "Siz cevabı içinde sorular soruyorsunuz, itirazım yok bu değerlendirmenize" dedi.

Hakkında darbe suçlaması olan askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına yönelik kanun değişikliğiyle ilgili değerlendirmede de bulunan Baykal, Genelkurmay ve Başbakanlık'ın konuyla ilgili komisyon kuracağı yönündeki haberler hakkında yorum yaptı. Baykal, "Keşke bu komisyon, yasa çıkmadan önce kurulsaydı. Yasa artık çıktı. Komisyon kararı Cumhurbaşkanına kaldı. Cumhurbaşkanı, gerekli görürse istişare talep edecektir" dedi.

Baykal, "(Cumhurbaşkanı Gül'ün) Yasanın anayasaya aykırılığı ve ülke yararlarına aykırılığı konusunda yeterli derecede ikna olmamış olduğu anlaşılıyor. İkna etmesi için hükümetin uğraşmasına gerek yok. Hükümet yasayı çıkardı. Bir yandan yasayı çıkarıp bir yandan veto etmek üzere hükümetin çalışması ilgi çekici bir tablo" yorumunu yaptı.

BİZE ULAŞIN