Karaseferis kilit adam

Komşuda yakında erken seçim bekleniyor. Irkçı Karaseferis'in LAOS Partisi de muhtemelen sandıktan kilit parti olarak çıkacak

SUNUŞ
10 yıl öncesine kadar "Türkiye'yle diyalog kuralım" diyenlere "vatan haini" damgası vurulurdu Yunanistan'da. 10 yılda barış yolunda çok büyük adımlar atıldı. Yorgo Papandreu'nun, 50 yıl sonra, ilk Yunan Dışişleri Bakanı olarak Ankara'ya geldiği günkü heyecanı hatırlıyorum. İsmail Cem ile Yorgo Papandreu'nun Samos'tan Kuşadası'na geçerken teknelerin güvertesine çıkarak birlikte barış güvercinleri uçurdukları günü de. Savaş bulutlarının çöktüğü Ege'de hayal dahi edilemeyen dostluk rüzgarları esti. Ama son birkaç yıl içinde yeniden duraklama dönemine girildi. Nedeni ise yine Kıbrıs sorunu! Gerçi Kıbrıs Rum Lideri Dimitris Hristofyas ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat çözüm için yeniden müzakerelere başladılar ama 2004'te Annan Planı referanduma sunulurken yakalanan heyecan ve umut havası çoktan dağıldı. Atina'da Türk-Yunan ilişkilerindeki son havayı da koklamaya çalıştım. Kıbrıs Ege'yi gölgelemeye devam ediyor. Kıbrıs'taki kilitlenme yüzünden Ege sorunlarında da adım atılamıyor. Her şey Aralık'ta Avrupa Birliği'ndeki hesaplaşmaya kilitlenmiş gibi. İşte ilişkilerin son fotoğrafı!


Başbakan Kostas Karamanlis için saat çoktan geriye doğru çalışmaya başladı. Tek bir oyla Parlamentoda çoğunluğunu korumaya çalışan Karamanlis'in koltuğu sallanıyor. Yunanistan'da ya sonbaharda ya da en geç Mart'ta erken seçim var. Atina'da kiminle konuştuysam Avrupa Parlamentosu seçimlerinin tek bir galibi olduğundan söz etti. O da aşırı milliyetçi, hatta ırkçı Yorgos Karaseferis'ti. Karaseferis 2000'de Karamanlis'e bayrak açtı. Partiden atılmak üzereyken istifa edip LAOS Partisi'ni kurdu. Türk ve yabancı düşmanlığı yapıyordu ama o günlerde oyları yüzde 2'yi de geçmiyordu. İlk sürprizini 2004'te yüzde 3.5 oy alarak yaptı. 2009'daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ise oylarını yüzde 7'ye çıkartıp yüzde 5'lik ülke barajını aşacağını gösterdi. Yani yapılacak ilk seçimlerde, parlamentoya girmeyi garantiledi. AP seçimlerinde PASOK, Yeni Demokrasi'den fazla oy almış gibi görünse de aslında büyük başarı elde edemedi. Çünkü hâlâ Yorgo Papandreu koltuğunu sağlamlaştıramadı. Bu nedenle de genel seçimlerde çoğunluğu elde etmesi zor. Yani bugünkü tablo değişmezse, seçimlerden sandıktan tek bir parti iktidarının çıkması zayıf bir ihtimal. Başka bir deyişle Karaseferis, Yunan siyaset dünyasında "kilit adam" oldu. Eğer, Karamanlis, Karaseferis'le işbirliği yapmak zorunda kalırsa, şahinler yeniden güçlenecek. Ege'de zaten zayıflayan barış rüzgârları tümüyle duracak. Sandıktan Papandreu önde bile çıksa tek başına iktidar olması çok zor görünüyor. Bu yüzden de milliyetçilik rüzgârlarına karşı fazla direnemeyecek. Kısacası Ege'de 10 yıl önce başlayan barış tangosu duraklama dönemine girdi.

BİZE ULAŞIN