200 gazeteciyle Şam'da PR atağı

ABD'nin büyükelçi atamasıyla ilişkilerinin normalleşmesi açısından önemli bir adım atan Suriye, geçen hafta Avrupalı 200 gazeteciyi ağırladı

ABD'nin "Terörü destekliyor" dediği Suriye ile Hariri suikastı sonrası kopma noktasına gelen ilişkiler, yeniden büyükelçi atanmasıyla normalleşmeye başladı. Türkiye ile de bir süredir iyi ilişkileri geliştirme yönünde adımlar atan Suriye, geçtiğimiz hafta Avrupalı gazetecileri ağırladı. Suriye Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen geziye, Türkiye, Almanya, Rusya, Fransa, Yunanistan ve Sırbistan'ın da aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinden, yaklaşık 200 gazeteci katıldı. Tarsus'ta doğan ve bir süre Şam'da yaşayan Hıristiyan lider St. Poul'un kaldığı yerler ile Şam'ın diğer zenginliklerinin tanıtıldığı geziye katılan gazeteciler, Şam'ın kültürel zenginliklerini tanıma fırsatı buldular. Gazetecilerin en çok ilgi gösterdikleri yerlerin başında, önce çok tanrılı dinlere, ardından Hıristiyanlığa hizmet eden, son olarak da camiye dönüştürülen, Eski Şam bölgesindeki Emevi Camisi oldu. Osmanlı döneminde yapılan ve İstanbul'daki Kapalıçarşı'yı andıran Hamidiye Pazarı, İpek Yolu tren istasyonu ve Süleymaniye Camisi de gazetecilerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Dünyanın en görkemli dini mekanlarından biri olarak kabul edilen Emevi Camisi'nin içinde, Yahya Peygamber ile Hz. Muhammed'in kızı Hz. Rukiye, torunu Hz. Hüseyin ve Müslüman dünyasının en güçlü hükümdarlarından Selahattin Eyyubi'nin türbeleri bulunuyor.

YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ

Gazeteci ziyaretlerini organize eden Suriye Turizm Bakanı Sadettin Ağa el Kala, konuklarla yakından ilgilendi. Suriye'yi yabancı yatırımcılar için cazip hale getirmeye çalıştıklarını anlatan Kala, "Yabancı yatırımcılar için mevzuat ve kanunları yeniledik. Kıyılarda ve iç kesimlerde, yatırım yapmak isteyenlere bedava arazi tahsisi yapıyoruz. Yaptığımız yenilikler sayesinde, şu ana kadar 4 milyar dolarlık yabancı yatırımcı ülkemize geldi. Mega, büyük ve orta ölçekli projeler için hazırız. Yatırım aşamasında vergi muafiyeti uygulamamız var. Ve yine yatırım aşamasında kullanılan materyallerin yurt dışından getirilmesi sırasında vergi almıyoruz. Yatırımın bitmesinin ardından 7 yıl vergi muafiyeti var" dedi. Türk yatırımcıları da ülkesine davet eden Turizm Bakanı Kala, "Şu anda çok sayıda Türk yatırımcı ile koordineli olarak çalışıyoruz. Türk şirketlerin Suriye'ye gelmesinin tam zamanı. Dedeman Oteller zinciri burada 3 otel açtı. Başka yatırımcıları da bekliyoruz. Bütün Türk kardeşlerimizi bekliyoruz. Turist, yatırımcı ya da gazeteci. Burası sizin ülkeniz, geç kalmayın" diyerek, Türklere çağrıda bulun

ABD ELÇİSİ BU AY BAŞLAYACAK
ABD Başkanı Barack Obama, 4 yıl aradan sonra Suriye'ye yeniden büyükelçi gönderiyor. Lübnan Başbakanı Refik el Hariri'nin öldürülmesi sonrası Suriye'den büyükelçisini çeken ABD, ikili ilişkilerin ısınması için en önemli adımı atmaya hazırlanıyor. Washington Post, büyükelçi gönderme kararıyla, Ortadoğu ve İslam dünyasıyla ABD'nin ilişkilerini iyileştirmeye uğraşan Obama'nın, bölgede ülkesinin daha geniş rol oynamasını da hedeflediğini yazdı. 2005 yılında Hariri'nin suikasta kurban gitmesiyle kopma noktasına gelen iki ülke arasındaki ilişkiler, Obama'nın göreve başladığı Ocak ayından beri gelişiyor. ABD'nin Ortadoğu elçisi George Mitchell, İsrail hükümetiyle yaptığı görüşmelerin ardından Suriye'nin Filistin barış sürecinde önemli bir rol oynadığını belirtmişti. 2005'teki Hariri suikastından Suriye'yi sorumlu tuttuktan sonra protesto olarak elçisini geri çağıran ABD'nin yeni büyükelçisini bu ay içinde ataması bekleniyor.

ST. PAUL KİMDİR?
Saint Paul, Hıristiyan kilisesinde Hz. İsa'dan sonra ikinci yere sahip olup, Kilise'nin kurucusu olarak kabul edilir. Hz. İsa ile aynı yaşlarda olduğu kabul edilen St. Paul, Tarsus'ta doğdu. Roma vatandaşı olan Paul, kesin itaat temelinde eğitilmiş bir Yahudiydi, Yunanca, Aramice ve İbranice biliyordu. Tarsus doğumlu Roma vatandaşı Saint Paul'un, Hıristiyanlığı yaymaya çalıştığı için Roma'da giyotinle idam edildiğine inanılıyor. 29 Haziran 2008-29 Haziran 2009 arası doğumunun 2000'ninci yıldönümü nedeniyle Vatikan tarafından Saint Paul yılı ilan edilmişti. Saint Paul yılının kapanışı nedeniyle bu yıl, doğduğu yer olan Tarsus ve bir süre kaldığı Suriye'nin Başkenti Şam'da törenler düzenlendi.

BİZE ULAŞIN