Albay Çiçek'e jet tahliye

Ergenekon soruşturması kapsamında önceki gece tutuklanan albay Dursun Çiçek, itiraz üzerine 19 saat sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

Ergenekon soruşturması kapsamında örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanan deniz albay Dursun Çiçek, avukatının itirazı üzerine dün tutuksuz yargılanmak üzere oy çokluğuyla serbest bırakıldı. Çiçek, mahkeme başkanı ve yeni görevlendirilen üyenin oyuyla tahliye oldu. "İrtica ile mücadele eylem planı"nda imzası olduğu iddia edilen albay Dursun Çiçek'in, önceki gece yarısı 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin üyesi nöbetçi hâkim Rüstem Eryılmaz tarafından tutuklandığını öğrenir öğrenmez, avukatı Mustafa Çevik aracılığıyla itiraz dilekçesi verdiği öğrenildi. Dün sabah saatlerinde de Ergenekon savcıları, itiraz dilekçesine karşılık, Çiçek'in tutukluluk halinin devamına karar verilmesine ilişkin hazırladıkları mütalaayı, İstanbul Özel Yetkili 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletti. Çiçek'in, tahliyesi yönünde oy kullanan hâkim Mehmet Faik Saban'ın, bir gün önce izne çıkan hâkim Yakup Hakan Günay'ın yerine geçici olarak görevlendirildiği ortaya çıktı. Hâkim Günay'ın izinli olması, hâkim Rüstem Eryılmaz'ın da nöbetçi olması nedeniyle İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı, önceki gün 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti'ndeki eksik üyenin yerine, 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görevli hâkim Mehmet Faik Saban'ı geçici yetki ile görevlendirdi. Hâkim Saban, duruşmalar ve nöbetçi hâkimin yaptığı işlere yapılan itirazları değerlendirilmesinde yer almak üzere 6 Temmuz'a kadar geçici olarak görev yapacak. Dün öğlen saatlerinde çalışmaya başlayan 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Çiçek'in itiraz dilekçesi ve savcıların karşı mütalaasının yer aldığı soruşturma dosyasını 6 saat süreyle inceledi. Çiçek'in oy çokluğuyla tahliyesine karar verildi.

OY ÇOKLUĞUYLA TAHLİYE

Mahkeme Başkanı Erkan Canak ile yeni görevlendirilen hâkim üye Mehmet Faik Saban'ın tahliye yönünde oy vermeleriyle albay Çiçek serbest bırakıldı. Hâkim üye Resul Çakır'ın ise karara muhalefet şerhi koyarak Çiçek'in tutuklu yargılanması yönünde görüş bildirdiği belirtildi. Tahliye kararı saat 19.00 sıralarında Hasdal Askeri Cezaevi'ne bildirildi. Çiçek'in mahkeme heyetince verilen tahliye kararının kesin olduğu, cumhuriyet savcılarının itiraz hakkının bulunmadığı belirtildi. Albay Çiçek, önceki gün saat 02.00'da girdiği cezaevinden 19 saat sonra dün akşam 21.00'de serbest bırakıldı Albay Çiçek, içerisinde 3 kişinin daha yeraldığı 34 BGM 07 plakalı siyah jip ile cezaevinden ayrıldı. Çiçek'i içerisinde iki sivil giyimli askerin bulundugu bir araç takip etti.

BİZE ULAŞIN