Ilısu Barajı'na yabancı kredide karar zamanı

Ilısu Barajı'na krediyi askıya alan 3 ülke son kararı 6 Temmuz'da verecek. 'Dış mihraklara' vurgu yapan Bakan Veysel Eroğlu "Paramız var, biz yaparız" dedi

Tarihi Hasankeyf'i de içine alan Ilısu Barajı'nın kaderi 6 Temmuz'da belli olacak. Kredi musluğunu Ocak 2009'da kapatarak, sözleşmeleri askıya alan Avusturya, Almanya, İsviçreli kredi kuruluşlarının destek verip vermeyeceği bu tarihte belli olacak. Ocak 2009'da Avusturya, Almanya, İsviçreli ihracatçı kredi kuruluşları, Nihai Değerlendirme Toplantısı Mutabakat Zaptı'nda (FAM Protokolü) yer alan görev tanımlarının bir kısmının yerine getirilmediği gerekçesi ile çalışmalarını durdurmuştu. Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ise dün konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Bakan Eroğlu, kararlılığını "Bu barajı yapacağız. Yapacak gücümüz de var, paramız da var" diyerek dile getirdi. Eroğlu, "Üzerimize düşen bütün vecibeleri yerine getirdik. 6 Temmuz'da askının süresi bitiyor, beklentimiz askının kalkması ve inşaata devam edilmesidir" dedi. Hasankeyf'in geleceğini etkileyecek Ilısu Projesi'nin bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacağını savunan Eroğlu, "Türkiye'nin bölgesel bir güç olmasını istemeyen, oradaki halkın hayat seviyesinin yükselmesini istemeyen, bazı mihraklar hatta bazı ülkelerin temsilcileri projenin önüne set çekmeye çalışıyor" diye konuştu.

TARKAN'A DAVET

Projeye kredi sağlayan İhracatçı Kredi Kuruluşları'na, GAP'ın en önemli unsurlarından olan Ilısu Projesi'ni yerinde incelemeleri çağrısında bulunan Eroğlu, gazetecilerin Ilısu Projesi'nin durdurulması için çevre örgütlerine destek veren Pop yıldızı Tarkan ile ilgili yönelttiği soruyu da şöyle yanıt verdi: "Sayın Tarkan Bey'i bu konuda bilgi vermek için Hasankeyf'e davet ediyoruz. Kapımız her zaman açık." Tarihi Hasankeyf Yukarı Şehir'in sular altında kalmayacağını, bu alandaki tarihi yapıların restore edileceğini belirten Eroğlu, Aşağı Şehir'deki kültürel varlıklarında güçlendirilerek yerinde korunacağını ya da açık hava müzesine taşınacağını söyledi. Bakan, ülke ekonomisine yılda 300 milyon euro katma değer sağlayacağını, 4 bin kişiye istihdam yaratacağını söyledi. Çevre örgütleri ise kültürel mirasın sular altında kalacağını beirterek projeye karşı çıkıyor.

MANKENLİ PROTESTO
Doğa Derneği, Ilısu Barajı'nı ilginç bir eylemle protesto etti. Projeyi destekleyen Avusturya ve İsviçre'yi temsil eden mankenlerin kafaları Dicle'ye gömüldü! Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk, UNESCO'nun 10 dünya mirası kriterinden 9'unu karşılayan Hasankeyf ve Dicle Vadisi'ni yok edecek barajda ısrar edilmemesini istedi.

BAŞBAKAN'A ANLATACAĞIZ
Güven Eken (Doğa Derneği Başkanı): Bakan Veysel Eroğlu 'Paramız yeter' diyor. 1950'lerde yapılması planlanan 60 yaşındaki bir projeyi uygulamak istiyor. Artık Eroğlu'na anlatacak hiçbirşeyimiz yok. Önce bilim insanlarıyla aynı masaya oturmalıydı. Biz artık anlatacaklarımızı Başbakan Erdoğan'a anlatacağız. Son söz Başkanımızın olacak.

BÜYÜK BARAJ MODASI GEÇTİ
Dr. Uygar Özesmi (Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü): Ilısu barajının, doğa başta olmak üzere, kültürel değerleri yok edeceği bir gerçek. Dünyada büyük barajların modası geçti. Verdiği zararların getirdiği yararlardan fazla olduğu kanıtlandı. Başbakan'dan destek bekliyor ve Hasankeyf'in dünya külterel mirası ilan edilmesini istiyoruz.''

BİZE ULAŞIN