Üçüncü köprü için spekülatör uyarısı

Bakan Yıldırım "Vatandaş, haritalara itibar edip parasını kaptırmasın" dedi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan ve önümüzdeki yıl içinde ihalesi gerçekleştirilecek 3'üncü köprü konusunda vatandaşları, arsa spekülatörlerine karşı uyardı. Yeni köprü güzergahı ile ilgili ortada dolaşan haritalara itibar edilmemesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, "İstanbullular, spekülatörlere, haritalara itibar etmesinler, paralarını kaptırmasınlar. Sonra hayal kırıklığı yaşarlar" dedi. Köprü ile ilgili soruları yanıtlayan Yıldırım, projenin bu yıl içinde yap-işlet-devret modeliyle ihale edileceğini ve mevcut köprülerle aynı düzeyde olacağını vurgulayarak, şunları söyledi: "Köprünün güzergahının seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alınacak. İstanbul'un yeşil alanları hiçbir şekilde tahrip edilmeyecek. İstanbul kentiçi trafiğine rahatlama getirmenin yanı sıra daha da önemlisi batıdan doğuya olan transit trafiği alacak bir güzergah seçimi yapılmıştır. Bu şekilde köprünün ihalesi yapılacaktır. Bir önemli proje gündeme gelince bu projeden nema sağlamak isteyen fırsatçıların çıkması doğaldır. Ben mesajımı İstanbullular'a çok net veriyorum. Bu gibi spekülasyonlara prim vermesinler, sonuçta büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz."

KÖPRÜ TRAFİĞİ

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde devam eden bakım çalışmaların tatamlanmasının vatandaşın daha fazla eziyet çekmemesi için 30 güne çekilecek şekilde hızlandırıldığını vurguladı. Yıldırım, ilk günler yaşanan sıkıntıların gerek deniz taşımacılığı gerekse diğer trafikte alınan tedbirlerle en aza indiğini söyledi.

KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 83'üncü yıldönümü yurt genelinde tören ve etkinliklerle kutlandı. Beşiktaş Meydanı'ndaki törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Lafla denizci ülke olunmuyor. Denizci ülke olmak için gereğini yapmak lazım" dedi.

BİZE ULAŞIN