'Devletin gözü önünde ve ihmaliyle yaşandı'

Cuma 03.07.2009
Son Güncelleme: Cuma 03.07.2009
ABONE OL
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sivas katliamıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 16 yıl önceki olayın, "Devletin gözü önünde ve görülmedik ihmaliyle" yaşandığını söyledi. Günay, "Bu utanç verici olayı aklımızdan çıkarmamızı engelleyecek ve yitirdiğimiz canları ölümsüzleştirecek bir anısal düzenlemenin yapılamamış olması üzüntümüzdür" dedi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna da ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Sivas'ta 16 yıl önce, 33'ü aydın ve sanatçı olmak üzere 35 kişinin karanlık güçlerce katledildiği, 2 Temmuz'un, Maraş ve Çorum'dan sonra, tarihte Sivas Katliamı olarak yerini aldığı ifade edildi. Sivas'taki katliamının ardından yaşanan yargı sürecinin halkın, adalete hukuka olan güvenini sarstığı öne sürülen açıklamada, özellikle dönemin siyasal sorumlularının bu katliamın hesabını vermediği, halen Alevilerden özür dilemediği belirtildi.

ACI VE ÜZÜNTÜ

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Sivas olaylarının yaşandığı Madımak Oteli'nin hoşgörü müzesine dönüştürülmesinin, gelecek nesillerin, barış ve sevgi duyguları ile yetişmelerini sağlamanın, ülkenin ana hedeflerinden biri olması gerektiğini bildirdi.

İNSANLIK DIŞI
İPGenel Başkan Yardımcısı Basri Özbey, "2 Temmuz'un, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin ilk adımlarından biri olduğunu'' savundu. Özbey, yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin, 16 yıl önce insanlık tarihinin en vahşi, en insanlık dışı katliamlarından birini izlediğini'' ifade etti.

SAYGIYLA EĞİLİYORUZ

Ankara Barosu Yönetim Kurulu: "Acısı hiç dinmeyen Madımak Oteli katliamı, salt yaşadığımız coğrafyanın değil, tüm dünyanın tanıklık ettiği büyük utançlardan ve belki de en trajik insan hakları ihlallerinden birisidir. Bu utancı bize yaşatanları lanetliyor, Sivas'ta, yitirdiğimiz dostlarımızın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.''

ŞEHİTLERİ YAŞATACAĞIZ
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker hayatını kaybedenlere verdikleri sözü yerine getirdiklerini belirterek, "16 yıl onlara namusluca verdiğimiz sözü yerine getiren, onları unutmayan insanlar olarak buradayız. Şehitlerimizi yaşatmak namus borcumuz. Namusumuza sahip çıkmayı sürdüreceğiz'' dedi.
Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız da 16 yıl önce Madımak Oteli önünde Cumhuriyet tarihinin, insanlık tarihinin en büyük cinayetlerinden birisinin işlendiğini savundu. KESK Başkanı Sami Evren ise Madımak Oteli'nde hayatını kaybedenleri unutmayacaklarını söyledi.