Madımak'ta yakılan 37 canın acısı dinmedi

Sivas'ta 16 yıl önceki olaylarda hayatını kaybedenler yurt genelindeki gösterilerle anıldı. Madımak Oteli'nin önünde toplanan binlerce kişi, otelin müze olmasını ve devletin katliamlarla yüzleşmesini istedi

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nde yaşanan olaylarda hayatını kaybeden 37 kişi, olayların 16'ncı yıldönümünde anıldı. Anma programı kapsamında ilk olarak Alevi Vakıfları Federasyonu tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Ardından otelin önüne geçildi. Alevi dernekleri ve vakıfları adına açıklama yapan Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek, "Kültür Bakanı, Alevi işadamlarına para toplatarak Madımak Otelini satın aldırmak projesi yerine, hükümetini ikna ederek otelin bir an önce devletleştirmesini sağlamalıdır" dedi. Bermek, ''Türkiye bu acılar ile Sivas, Maraş, 1 Mayıs ve benzeri katliamlarla hesaplaşmalıdır. Laik, çağdaş cumhuriyete karşı yapılan saldırılar karşısında devletin suskunluğu son bulmak zorundadır. Devleti yönetenler bu katliamı önleyemeyen devlet adına 2 Temmuz anma törenlerine katılmalı ve tüm insanlık önünde bu katliamları kınamalıdır" diye konuştu. Alevi Vakıfları Federasyonu'nun ardından CHP'li üyelerden oluşan bir grup, CHP Sivas İl Başkanlığı önünde toplandıktan sonra Atatürk Anıtı'na çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ve çok sayıda partilinin katıldığı anma programında partililer adına konuşan Özdemir, "Madımak'ta yakılmak istenen sadece oradaki aydınlar değildi. Asıl yakılmak istenen laik, demokratik Cumhuriyetimizin kendisiydi" dedi.

2 TEMMUZ ANMA KOMİTESİ

Anma programı kapsamında, aralarında bazı siyasi partiler ile yurtiçi ve yurtdışından gelen çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının bulunduğu 2 Temmuz Anma Komitesi, Mevlana Caddesi'ndeki kavşakta toplandı. Grup, Kortej, olaylarda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla birlikte Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Cumhuriyet Meydanı'nda bir süre bekleyen topluluğun temsilcileri, daha sonra Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Slogan atarak otelin önüne kadar yürüyen grup, olaylarda hayatını kaybedenlerin ismi tek tek okunduktan sonra ''yaşıyor'' diye bağırdı. Madımak Oteli'nin karşısındaki bir işhanının birinci katından Muhsin Yazıcıoğlu'nun posterini gösteren bir kişiye ise grup büyük tepki gösterdi. Ellerindeki su şişelerini binanın camlarına atan grup, kısa süreli arbede yaşanmasına neden oldu. Atılan su şişeleri ve taşlar nedeniyle binanın bazı camları kırıldı. CHP'li Malik Ecder Özdemir ve Mehmet Sevigen ile Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız grubu sakinleştirmeye çalışırken, emniyet görevlileri de Yazıcıoğlu posterini gösteren kişiyi gözaltına aldı. Çıkan arbede sırasında da gruptan bir kişi "polise mukavemet" suçlamasıyla gözaltına alındı.

"MÜZE YAPILSIN"
Grubun dağıtılmasının ardından konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, 16 yıl önce yaşanan Sivas olaylarını unutmanın, unutturmaya çalışmanın "insanlık suçu" olduğunu söyledi. Madımak Oteli'nin müze yapılması gerektiğini de ifade eden Gümüş, "Bu talebin karşısında artık duramazsınız. Bizleri daha fazla oyalayamazsınız. Madımak mutlaka müze olacak. Madımak müze olsun ki, bir daha böylesine katliamlar yaşanmasın" dedi. Anma etkinliklerine katılan bazı vatandaşlar da bu yıl ilk defa Madımak Oteli içerisine alındı. Yakınlarının hayatını kaybettiği otele giren bazı kişiler sinir krizleri geçirirken, bazıları da gözyaşları içinde ağıtlar yaktı.

BİZE ULAŞIN