'Şükran' belgeli işadamına baskın

Konya'da şükran belgesi verilen işadamının sağlam çocukları özürlü gibi gösterip devleti 10 milyon lira dolandırdığı belirlendi

Konya polisinin düzenlediği operasyonda, özürlü çocukların eğitim gördüğü rehabilitasyon merkezlerinde sağlam çocukları özürlü gibi gösterekek devleti dolandıran çete çökertildi. Çete lideri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Özel Sevgi Bağı Rehabilitasyon Merkezi'nin sahibi Mehmet Emin Demir, geçen yıl Seydişehir'de yaptırdığı Rehberlik Araştırma Merkezi için dönemin valisi Osman Aydın tarafından şükran belgesi ile ödüllendirilmişti.

43 KİŞİ GÖZALTINDA

Konya, Adana, Eskişehir ve Niğde'de, 16'sı özürlü çocuklar için rehabilitasyon merkezleri olmak üzere 40 farklı adrese, dün sabah operasyon düzenlendi. Operasyonda, çete lideri olduğu öne sürülen Mehmet Emin Demir'in yanısıra Seydişehir Milli Eğitim Müdürü Necip Ş., 1 psikolog, 1 öğretmen ve 8 memurla birlikte toplam 43 kişi gözaltına alındı. Çete üyelerinin köy ve kasabalardaki aileleri kandırarak, sağlıklı çocuklarını rehabilitasyon merkezlerine yollamalarını sağladıkları belirlendi. Sağlıklı çocuklara kamu kurumlarındaki adamları aracılığıyla "özürlü raporu" düzenledikleri belirlenen çete üyelerinin, bu yöntemle 2 yıl içinde devleti 10 milyon TL zarara uğrattıkları anlaşıldı. Çetenin, devletin her çocuk için ailesine verdiği 435 TL ile rehabilitasyon merkezlerine verdiği 406 TL'yi haksız yere aldığı belirlendi. İddiaya göre çete, sahte özürlü raporu ayarlanan bazı çocukları, anlaşmalı oldukları 4 farklı merkeze de mükerrer olarak kayıt ettirdi. Şüphelilerin bazı ailelerle anlaşmalı, bazılarıyla ise haberleri olmadan dolandırıcılık yaptığı anlaşıldı. Çete ile ilgili hazırlanan dosyada adları geçen 87 çocuğun ailelerinin de ifadelerine başvuruldu. İfadelerinde tüm aileler, "çocuklarının dershane eğitimi aldığını, bunun için de devletin kendilerine maaş bağladığını sandıklarını" söylediler. Ancak yine de bazı ailelerin örgüt üyeleriyle anlaşmalı olduğu tespit edildi. 'Suç örgütü yönetmek ve üye olmak, rüşvet, sahtecilik, tehdit, kanuna aykırı işyeri açmak' suçlamalarıyla gözaltına alınan zanlıların sorguları devam ediyor.

350-400 LİRA ÖDENEK

Rehabilitasyon merkezleri, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği gereğince, öğrenci başına 350-400 TL ödenek alıyor. Devlet bunun yanı sıra sosyal güvencesi olmayan, maddi durumu kötü ve bakıma muhtaç çocuklara da maaş bağlayabiliyor. Bunun için ailenin, bağlı bulunduğu kaymakamlığa başvurup, 'muhtaç durumda' olduğunu belgelemesi gerekiyor.

BİZE ULAŞIN