75 bin dolarlık 'hassas' dava

İdrar yolu tıkanıklığı için takılan stentin yüksek sıcaklıkta olması nedeniyle organlarını yaktığını söyleyen işadamı "Cinsel, sosyal, iş hayatım bitti" diyerek 75 bin dolarlık tazminat davası açtı

ABD ve Türkiye'de fotoğraf stüdyoları bulunan 50 yaşındaki M.Y., 2002'de idrar problemi ve yanması nedeniyle Prof. Dr. Atıf Aktaş'a başvurdu. 'İdrar yolunda tıkanma' tanısı konan M.Y.'ye 'spiral tel' denilen metal stent takılmasına karar verildi. Ameliyatı Prof. Dr. Aktaş ve ekibi gerçekleştirdi. Ancak iddiaya göre, 40 derece sıcaklıkta olması gereken stent, 70 derece sıcaklıkta penise takıldı. M.Y., operasyonun ardından şiddetli ağrılar çekti, idrar kesesi ve midesinde yanmaya bağlı küçülmeler gelişti. Kullandığı ilaçların yan etkisiyle tırnak ve saçları döküldü. Böbrek ve kalın bağırsak problemleri yaşadı ve bunların sonucu depresyona girdi.

"ÖLÜMDEN KIL PAYI DÖNDÜM"
Halen idrar problemi çeken, sonda takılı olan M.Y., çeşitli ülkelerde çare aradı. Çaresiz kalan işadamı şirketini kapattı. ABD'de yaşayan M.Y., sonunda Prof. Dr. Aktaş ile görevli olduğu hastaneye 75 bin dolarlık tazminat davası açtı. Dilekçesinde cinsel, sosyal ve iş hayatının sona erdiğini yazan M.Y., "Ölümden kıl payı döndüm. Ülke ülke gezerek derman aradım" dedi. Davalı Aktaş da mahkemeye verdiği dilekçede davanın zaman aşımı nedeniyle reddedilmesi gerektiğini savunarak, "Hiçbir hatam yoktur. Ameliyatte stentin sıcaklığını kontrol etmek hemşirelerin görevidir" yazdı.

UZMANLAR NE DİYOR?
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Özkara: İdrar yolu tıkanıklığında bütün tedaviler neticesinde tıkanma devam ediyorsa bir stent takılır. Bu stent takıldıktan sonra saç dökülmesi, tırnak dökülmesi ve benzeri olaylar meydana gelmez. Hangi sıcaklıkta takılırsa takılsın bu olaylar gerçekleşmez. Amerikan Hastanesi Üroloji Bilim Dalı Başkanı Tarık Esen: Stent takılmasında tırnak ve saç dökülmesi gibi bir olay yaşanmaz. Isı lokal etki gösteren derecedir. Meslek hayatım boyunca böyle bir şey duymadım.

BİZE ULAŞIN