Albayın cipini kullanan Ayangil sıkı bir 'ülkücü'

İrtica belgesine imza attığı ileri sürülen Albay Çiçek'in 18 saat tutuklu kaldığı Hasdal Cezaevi'nden çıkarken bindiği cipi kullanan işadamı ülkücü Mete Ayangil çıktı

Son günlerin en tartışılan ismi Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'i Hasdal Askeri Cezaevi'nden çıkartan cipi kullanan işadamı Mete Ayangil, ülkücü olarak tanınıyor. Ergenekon soruşturması kapsamında 18 saat tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Albay Çiçek, Hasdal Kışlası'ndan bir cip içinde dışarıdaki askerlere selam vererek ayrılırken, cipin kime ait olduğu ve önünde oturan kişinin kim olduğu merak konusu oldu. Kısa süreli bir araştırmanın ardından cip demir ticaretiyle uğraşan işadamı Mehmet Karausta'ya ait çıktı. Yakın çevresinin anlattığına göre Karausta, cipini bakım için akaryakıt istasyonu sahibi kuzeni Mete Ayangil'e bırakmıştı. Ayangil ise ciple Albay Çiçek'i cezaevinden aldı ve bilinmeyen bir yere götürdü.

İFTAR FOTOĞRAFLARI
Mete Ayangil ise İstanbul'da ülkücü camia tarafından bilinen bir isim. Ülkücülerin birçok etkinliğine katıldığı biliniyor. İnternette Ayangil'in www.ulkum.com isimli sitede 23 Eylül 2007'de bir iftarda çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Bir fotoğrafta Ayangil, MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu'nun sağında oturuyor. Barutçu'nun solunda ise İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Yüksel Kaleci yer alıyor. İftarda o dönemde MHP Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulunan MHP milletvekili Atila Kaya'nın da bir konuşma yaptığı sitedeki notlarden anlaşılıyor. Azerbaycan Milliyetçi Hareketi'nin öncülerinden Rovşen Ağaoğlu'nun da Bakü'den gelerek iftara katıldığı sitede yazıyor. Telefonla görüştüğümüz MHP İstanbul İl Başkanı Barutçu, Ayangil'in partiye kayıtlı bir kişi olmadığını belirterek, "Albayı gidip oradan alması kendi kişisel takdiridir. Partimizle bir ilgisi yok" dedi.

TARİH BİLGİSİ KUVVETLİ

Ayangil'in eski Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Erdem Karakoç'la da samimi olduğu bir başka sitede yer alan beraber kahvaltı yaparken çekilmiş fotoğraflardan görülüyor. Çiçek Albay'ın cipini kullanan Mete Ayangil'in tarih bilgisinin iyi olduğu da bir başka ülkücü sitesindeki, "Malatya'dan Erzincan'a yola çıkıyoruz. Metin Ayanoğlu (bazı yerlerde Ayangil'in adı yanlışlıkla Ayanoğlu diye geçiyor) 'Eğin'de konaklayacağız. Eğin bu bölgenin en önemli tarihi merkezidir.Adı TBMM'ince Kemaliye yapılmıştır. Atatürk'e beşyüz atlı ile emrindeyiz diyen ilk güç odağı Eğin'dir. Cezaevi olmayan sayılı ilçelerdendir' bilgisini veriyor. Kemaliye'ye doğru yola çıkıyoruz" ifadeleri dikkat çekiyor. Telefonla ulaştığımız Mete Ayangil, "Bu konuları karıştırmayın, konuşacak bir şey yok" diyerek, telefonu kapattı. Yakın çevresi Mete Ayangil'in gençliğinden beri 'sıkı bir ülkücü' olduğunu, eskiden mali durumu iyi bir dönem her gün 1500-2000 kişiye aşevinde yemek verdiğini aktardı. Ancak son dönemde mali durumu ve sağlık durumu bozulduğu için bu tür etkinlikler düzenlemediğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN