Profesyonel ATM çetesi çökertildi

Adana'da ATM'lerden iki yılda 1 milyon lira çalan çeteye yönelik operasyonda 16 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 6'sı tutuklandı

Adana'da polis tarafından 6aydır takip edilen ATM (bankamatik) çetesi çökertildi. ATM'lerde hırsızlık olaylarının artması üzerine Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı hırsızlık masası ekipleri 6 ay önce geniş çaplı araştırma başlattı. Profesyonel olarak çalıştıkları öğrenilen hırsızlık çetesi içerisinde Adana'da uzun yıllar Ağır Ceza Mahkemesi üyeliği yapan emekli hâkim Tevfik Süha M.'nin de bulunduğu ve çeteye hukuki destek verip danışmanlık yaptığı öne sürüldü. Çete üyelerinin iz bırakmamak için DNA testi yapılabilecek sigara izmariti ve su şişesi gibi şeyleri ATM'erde bırakmadıkları, bere ile bone kullandıkları tespit edildi. Kendi aralarında şifreli konuşan zanlıların ATM yerine, 'araba' kelimesini kullandıkları, üstten açacakları ATM'ler için "Üstü açık araba alacağız", müsait durumda olanlar için "Araba temiz, hemen alabiliriz", yakalanan elemanları için "Hastalandı, ameliyata aldılar" gibi şifreli cümleleri kullandıkları belirlendi. Çete üyelerinin son 2 yılda banka ATM'lerinden 1 milyon TL para çaldıkları tespit edildi.

ÖNCE SİNYALİ KESİYORLAR
Zanlıların, ATM'nin önce sinyal kablosunu kestikleri, sonra yakın bölgede saklanarak banka yetkililerinin polisi aramasını bekledikleri anlaşıldı. ATM'ye yakın bölgede bekleyen zanlıların otomobillerinin farlarına koydukları iki kamerayla çevreyi gözetledikleri aracın içindeki LCD televizyondan polislerin gitmesini izleyip harekete geçtikleri de ortaya çıktı. İstanbul, Kocaeli, Mersin, Aydın, Hatay, Osmaniye, Denizli, Düzce ve Gaziantep'te gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve sorgulanan 16 kişiden, 7'si Cumhuriyet Savcısı tarafından serbest bırakıldı. Tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 9 kişiden 3'ü daha serbest kalırken, Ersan U. (30), Turgay G. (27), Ozan U. (32), Mesut K. (26), Filiz B. (33) ve Ali Ö. (26) tutuklandı. Serbest bırakılanlar arasında emekli hakimin de bulunduğu bildirildi.

BİZE ULAŞIN