Kandil kadrosu Norveç'e gidecek

Hak-Par Başkanı Bozyel'e göre, ABD-Türkiye-Irak, PKK'nın tasfiyesi için 4 aşamalı plan üzerinde anlaştı: Örgüt üyeleri Mahmur kampına yerleştirilip silahları toplanacak, lider kadro ise Norveç'e gönderilecek

Terör örgütü PKK'yı tasfiye etme planına yönelik çalışmalar hızlandı. Dört ayaklı tasfiye planına göre önce Kuzey Irak'taki Mahmur kampı boşaltılacak ve buradaki 10 bin kişi Türkiye'ye getirilecek. Kandil Dağı'ndaki PKK'nın dağ kadrosu ise Mahmur'a yerleşecek ve burada silahlardan arındırılacak. Lider kadro da Irak pasaportuyla Norveç başta olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderilecek. Türkiye de bu sürece paralel olarak "affı" da kapsayan bir çözüm paketi hazırlayacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 14 Nisan'da Harp Akademileri Komutanlığı ve 29 Nisan'da Genelkurmay Karargâhı'nda vurguladığı "dağ kadroyu tasfiye planına" yönelik girişimler hızlandı. ABD-Türkiye-Irak arasında Erbil'de oluşturulan komuta merkezinde sürdürülen çalışmaların ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Tasfiye planı kapsamında bu üçlü mekanizmanın yanı sıra AB Komisyonu ve üye ülkelerle de görüşme trafiği sürüyor. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi de tasfiye sürecinin hızlandırılmasını istiyor.

PASAPORT VERİLECEK

Bir süre önce Taraf gazetesine de temasları yansıyan Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkanı Bayram Bozyel, Irak'ta Devlet Başkanı Celal Talabani'nin yardımcısı Mola Bahtiyar ile KDP ve KYB'nin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. PKK'yı tasfiye planına ilişkin SABAH'a çarpıcı açıklamalarda bulunan Bozyel, PKK'nın lider kadrosu için pasaport hazırlandığını ve bunların Norveç'e gönderileceğini söyledi. Görüşmelerin ABD, Türkiye ve Irak arasında sürdüğünü belirten Bozyel, "Bu süreçte Talabani ve Barzani de önemli rol üstleniyor. PKK'dan rahatsızlar, bölgede ciddi bir istikrarsızlık unsuru olarak görüyorlar. PKK'nın silahsızlandırılması yönelik çalışmaların hızlandırılmasını istiyorlar" dedi. Tasfiye planında Mahmur kampının kilit rol üstlendiğini vurgulayan Bozyel, şöyle konuştu: "PKK ile farklı düzeyde görüşmeler yapılıyor. Ancak devlet bunu gizli tutuyor. PKK'nın lider kadrosu için pasaportlar hazır. Mahmur kampının boşaltılması birinci adım olacak. Buraya 1990'da gelen 10 bin Türkiyeli Kürt yeniden Türkiye'ye getirilecek. PKK'nın dağ kadrosu da boşaltılan kampa kaydırılıp, burada silahsızlandırılacak." Bu hazırlıklar sürerken Türkiye'nin de "af" konusunda zemin oluşturan bir paket hazırlayacağını savunan Bozyel, "Pasaport ve yurtdışı süreci kolay. Öncelikle bu paketin ortaya çıkması gerekiyor. Kampta silahları bırakan örgüt üyelerinin durumu netleşmiş olacak. Daha sonra da militanlar Türkiye'ye, liderler yurtdışına gönderilmeye başlanacak. Örgütün üst düzey kadrosu da buna sıcak bakıyor" dedi. Terör örgütünün lider kadrosunun tasfiyesinde gündeme gelen Norveç'e son olarak 16 Haziran'da Adalet Bakanı Sadullah Ergin gitmişti. Meclis Başkanı Köksal Toptan da Nisan ayında Norveç'teydi.

BİZE ULAŞIN