Mal paylaşımı üzecek

Yargıtay, boşanan çiftlerin mal paylaşımı için bir yıl içinde dava açması gerektiğine karar verdi. 2007'deki bir başka boşanma davasında Yargıtay, 10 yıl süreyle dava açılabileceğini belirtmişti

Yargıtay 8'inci Hukuk Dairesi, boşanan çiftlerin katkı payı alacağı dava açma sürelerinin bir yılla sınırlı olduğuna karar verdi. Daire bu kararı verirken, Türk Medeni Kanunu'ndaki süreleri dikkate aldı. Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi ise bu sürenin Borçlar Kanunu'na göre 10 yıl olarak hesaplanması gerektiği yönünde kararlar veriyordu. Yargıtay 8'inci Hukuk Dairesi'nin kararındaki bilgilere göre, Aydın'da yaşayan bir çift boşandı. Boşanma kararı, 30 Haziran 2004'te kesinleşti. Eşlerden kadın olan M.E.K., iki yıldan fazla bir süre sonra, 6 Kasım 2006'da eski kocasından evlilik sırasında edindikleri mallardan katkı payı talebiyle dava açtı. Yerel mahkeme davanın süresinde açıldığı görüşüyle, koca H.A.'nın eski karısı M.E.K.'ye yasal faizleri hariç 16 bin 202 TL ödemesine karar verdi. H.A.'nın temyizi üzerine dosya Yargıtay 8'inci Hukuk Dairesi'ne geldi. Daire yerel mahkemenin kararını oy çokluğuyla bozdu. Gerekçe olarak da, Türk Medeni Kanunu'ndaki hükümleri gösterdi. Daire, Medeni Kanun'un ilgili hükümlerinin "katkı payı alacağı" davasının bir yıl içinde açılması gerektiğine işaret ettiğini belirtti. Bu nedenle süresi içinde açılmayan davanın zamanaşımından reddedilmesi gerekirken kabul edilmesinin ve kocanın 16 bin 202 TL katkı payı alacağı yönünde karar verilmesinin yasaya aykırı olduğunu kaydetti.

BORÇLAR KANUNU

Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi, 2007 yılında verdiği bir kararda, katkı payı alacağı davasının açılması için 10 yıllık süre bulunduğunu, boşanma kararı kesinleştikten sonraki 10 yıl içinde eşlerin bu taleple dava açabileceklerine işaret etmişti. Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi bu kararı alırken, "katkı payı alacağı" davalarında Borçlar Kanunu'na göre işlem yapılması, bu nedenle dava açma süresinin 10 yıl olarak hesaplanması gerektiğine karar vermişti.

BİZE ULAŞIN