Banka bebeği günah olsa İran yapmazdı

Türkiye'de yasak olan sperm ve yumurta nakli dini açıdan da eleştiriliyor. Banka bebeğine izin verilen Kıbrıs'ın Sağlık Bakanı, "Günah olsa İran'da yapılmazdı" diyor

KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kıbrıs'ta popülaritesi her geçen gün artan ve sperm ile yumurta nakli yapan tüp bebek merkezleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı:

Kıbrıs'ta sperm ve yumurta nakli yapan merkezler sizce güvenilir mi?
Muhakkak, ama ben yeni bakan oldum ve hepsini gezip görmem mümkün olmadı.

Bakanlık olarak buraları denetliyor musunuz?
Denetleme hakkımız var ancak denetleyici imkânımız halihazırda yok. Daha iyi denetlemeliyiz.

Tüp bebek merkezleri konusundaki kişisel düşünceleriniz nedir?
Bu insanoğlunun bir ihtiyacı. Bebek sahibi olamayan aileler çok ve bunun özlemini çekiyorlar. Daha önce evlat edinme olayı vardı. Şimdi aileler yumurta ve sperm naklini tercih ediyorlar. Türkiye'de bu işlemler yasak olduğu için Türkler eskiden Amerika'ya giderdi. Şimdi Kıbrıs'a geliyorlar.

Türkiye'de dini olarak, hukuki olarak çok tartışılıyor. Siz Türkiye'de yasak olan bir uygulamaya izin verdiğiniz için tepki alıyor musunuz?
Dini olarak her şeyin yasak olduğu İran var. Orada da bu işlem yapılıyor. Günlük nikâh kıyıyorlar. Bu daha da sakıncalı. Ama yapılıyor maalesef. Yani insanoğlu ihtiyacını gidermek için çıkış yollarını, yasal olmuyorsa bile gayri yasal yollardan buluyor. Ben her zaman söylüyorum. Legal olarak yapması gereken bir şeyi illegal olarak yapılma şartı yaratılmamalı. Çünkü yasak cezbi artırıyor.

Burada yumurta nakli yaptırmak için 45 yaş sınırı getirmişsiniz, neden getirildi bu sınır? Tıp imkân veriyorsa kadının 50 yaşında da, 55-60 yaşında da anne olma hakkı var. Neden elinden aldınız?
Kıbrıs için bu yaş sınırı iyi. Kadınlar her yaşta anne olmak isteyebilir ama anne için de çocuk için de bu tehlikeli ise bizim de sınır koymamamız gerekir.

BİZE ULAŞIN