Başbağlar katliamının 16. yıl dönümü

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü'nde 5 Temmuz 1993'te 33 kişinin teröristler tarafından katledilmesi dolayısıyla İstanbul'da anma programı düzenlendi.

Başbağlar Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği tarafından Fatih'teki bir düğün salonunda düzenlenen tören, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim dinletisinin ardından, katliamı anlatan slayt gösterisi ile başladı.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, burada yaptığı konuşmada, ''Sivas katliamını yapanlarla Başbağlar katliamını yapanlar aynı merkezdir. 3 gün arayla Alevi ve Sünni kökenli yurttaşlarımızı hedef alan menfur saldırılar, milletimizin bölünmez birliğine yönelen planlı saldırılardı. Amaç, ABD'nin Ortadoğu planlarına direnen Türk ordusuna gözdağı vermekti'' diye konuştu.

Törende konuşan Dernek Başkanı Mehmet Aydın da Türkiye'nin coğrafi konumu ve kültürel zenginliği nedeniyle bazı şer odaklarının hedefi olduğunu söyledi.

Aydın, ''1993 yılı Temmuz ayında önce Sivas, sonra Başbağlar'da insanlık dışı olayları gerçekleştiren bu şer odakları kim? Ne Sivas ilk, ne de Başbağlar sondur. Aradan geçen 16 yıl sonunda halen firariler bulunamamıştır. Başbağlar Köyü halkı, devletine asla kusur etmemiştir ve etmeyecektir. Dileğimiz, bu tür katliamların yaşanmaması ve Anadolu topraklarındaki yüzlerce yıllık kardeşliğin bozulmamasıdır'' dedi.
Tören, konuşma ve anmaya gönderilen telgrafların okunmasının ardından sona erdi.

BİZE ULAŞIN